Novinky - 03.03.2018 12:18

Volko prvým Slovákom v histórii v semifinále na 60 m na HMS

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita, huste.tv

Slovenský šprintér Ján Volko (BK HNTN Bratislava) vyhral III. rozbeh mužov na 17. halových majstrovstvách sveta v atletike v anglickom Birminghame a ako prvý slovenský šprintér sa na globálnom podujatí pod strechou kvalifikoval do semifinále. Zverenec trénerského dua Naďa Bendová - Róbert Kresťanko triumfoval s obrovským, až 8-stotinovým náskokom pred ázijským šampiónom Hassanom Taftianom z Iránu (v tomto roku už 6,51) a Čechom Dominikom Záleským (6,74). Táto trojica si vybojovala priamy postup do večerného semifinále od 20.11 h SEČ. Z každého z troch behov postúpia do finále o 22.09 h SEČ dvaja najrýchlejší plus ďalší dvaja s najlepšími časmi.

Trochu som bol v strese, ako mi vyjde štart, lebo v sezóne som s ním mal problémy. Som však šťastný, že to takto dopadlo a vyhral som rozbeh. Čas síce nebol taký, ako som očakával, ale verím, že v semifinále pobežím rýchlejšie,“ vravel Ján Volko solídnou angličtinou v rozhovore pre živé rozhlasové vysielaní Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF). Ešte pripomenul, čo predtým zdôraznil aj v rozhovore pre web Slovenského atletického zväzu: „Na šesťdesiatke je štart najdôležitejšia časť celého behu. Ak ho pokazíte, prídete o všetko.“

Volko štartuje v Birminghame na svojich druhých halových MS, pred dvoma rokmi v Portlande vypadol na 60 m v rozbehu a celkovo skončil vtedy 35. Dvadsaťjedenročný najrýchlejší Slovák v histórii dosiahol v rozbehu svoj ôsmy najrýchlejší čas v sezóne, bol dokonca o 5 stotín rýchlejší ako víťaz I. rozbehu, svetový rekordér Christian Coleman (6,71). Pravda, Američan zďaleka nebežal na plné obrátky.