Novinky - 23.11.2018 08:54

Matej Tóth o náročnom roku: Dopingová kauza zmenila môj život

Katarína Kováčiková Autor: Katarína Kováčiková, Mária Dulaiová, redakcia/MD | Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Takto pred rokom bol celý tím Mateja Tótha v napätí, čakali na rozhodnutie jednotky pre integritu atletiky medzinárodnej asociácie atletických federácií, v hre bol totiž 4 ročný dištanc. "Ten prípad zmenil môj život, na 8 mesiacov negatívne, ale na zbytok života pozitívne," vyjadril sa Matej Tóth. "Minulý rok bol náročný mentálne ale aj finančne, Maťo musel dať 60-tisíc a zväz 20-tisíc," prezradil Martin Pupiš z Katedry telovýchovy a športu na UMB. 

Matej odstavený od súťaží trávil mesiace v neistote pričom oslovoval odborníkov, ktorí vypracovali expertízy, aby vysvetlili odchýlku v jeho biologickom pase. "Naše argumenty boli jasné, dávali zmysel, len sme potrebovali, aby dávali zmysel aj vedcom," poznamenal Matej. Rozhodnutie o jeho nevine prišlo v polovici decembra pred rokom. Matej Tóth ale prišiel počas dištancu o účasť na majstrovstvách sveta. "Štyri roky sa to nebude rátať, čiže ide o štvrť milióna," vysvetlil Pupiš. 

"Prínos vidím v tom, že by sme mohli viac spolupracovať s komisiou športovcov," vyjadrila sa riaditeľka antidopingovej agentúry Žaneta Csáderová. Šéfka antidopingovej agentúry ďalej dodáva, že na národnej úrovni by sme mali vychovávať odborníkov z oblasti medicíny a práva, ktorí by pomáhali našim športovcom pri takýchto problémoch. 

Katarína Kováčiková

Katarína Kováčiková

<b>Na svojej práci mám rada:</b><br /> Mám rada všetko, čo súvisí s touto prácou. Naučila som sa rýchlo čítať v mapách a navigovať kameramana pri šoférovaní, ktorý väčšinou nevie, kam práve ide. Nazbierala som za krabicu vizitiek. <b>Na svojej práci nemám rada:</b><br /> Bojím sa odísť z mesta, lebo mám pocit, že keď sa čo len na chvíľu vzdialim, niečo dôležité sa zomelie a ja nebudem pri tom. Svojich starých rodičov, ktorí žijú na južnom Slovensku som preto nevidela už dva roky. Stále si sľubujem, že to napravím, ale čo keď práve vtedy... <b>Moja najzaujímavejšia či najnetradičnejšia reportáž:</b> <br /> Skôr by sa hodilo nezabudnuteľná, a to určite vtedy, keď som vliezla v zime do jazera. Reportáž &quot;Otužilci&quot;. Myslela som si, že keď zostanem oblečená bude mi menšia zima. Bol to omyl, zima bola riadna. Ešte aj teraz mi je, keď si na to spomeniem, bŕŕŕ . <b>O čom raz určite nakrútim reportáž:</b> <br /> Určite nakrútim reportáž o všetkom dôležitom, čo sa udeje v mojom okolí. O ničom konkrétnom nesnívam. <b>Môj relax:</b><br /> Najlepším relaxom je upratovanie a žehlenie. Vlastne každá fyzická práca, pri ktorej nemusím rozmýšľať, jednoducho môžem vypnúť. Super je sadenie zemiakov. <b>Moje obľúbené knihy, filmy, relácie:</b><br /> Čítam veľa a rada. Je mi úplne jedno, aká kniha sa mi dostane do rúk, čítam všetko rad za radom. Film, na ktorý nikdy nezabudnem, na ktorom sa vždy rada pobavím, je Ples upírov od Romana Polanského. <b>Čo chcem na seba nabonzovať:</b><br /> Keďže sama vychovávam syna Dominika, pri väčšine reportáží je aj on. Keď robíme rozhovory, naučil sa ticho stáť za kamerou. Tí, ktorí nás na výrobách stretávajú pravidelne, ho volajú režisér. Večer pri správach potom frajerí koho pozná, a kde bol. <b>Vaše podnety môžete posielať na</b> <link kovacikova@joj.sk>kovacikova@joj.sk</link>

Viac článkov od autora
Mária Dulaiová

Mária Dulaiová

Viac článkov od autora