Basketbal - 24.02.2020 08:00

Slováci na Islande s prvou prehrou v predkvalifikácii MS2023

Slovenskí basketbaloví reprezentanti neuspeli vo svojom druhom vystúpení v predkvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta 2023. V nedeľňajšom stretnutí prehrali na palubovke Islandu 74:83 a nenadviazali na domáce víťazstvo nad hráčmi Luxemburska. Najlepším strelcom SR bol opäť Vladimír Brodziansky, ktorý premenil polovicu zo svojich streleckých pokusov a zaznamenal 16 bodov.

Úvodná štvrtina bola veľmi vyrovnaná a mužstvá sa často striedali vo vedení. Island sa do prvého výraznejšieho trháku dostal v polovici druhej časti, keď od stavu 25:24 predviedol sedembodovú šnúru. Zverenci Žana Tabaka sa následne ešte dotiahli na rozdiel jedného koša (34:37), ale záver druhej štvrtiny im znova nevyšiel, a tak do šatní odchádzali s deväťbodovým mankom.

Slováci aj po zmene strán pokračovali v striedaní dobrých a horších herných úsekov. Po koši Šimona Krajčoviča znížili na 43:46, ale potom doplatili na slabú streľbu z diaľky. Kým Islanďania v tretej štvrtine premenili štyri pokusy za tri body, Slovákom nespadla ani jedna strela spoza perimetra. Navyše, nevedeli si poradiť s pivotom Tryggvim Hlinasonom, ktorý bol s 26 bodmi najlepším strelcom duelu.

V záverečnom dejstve sa Slováci do väčšieho tlaku nedostali a Islanďania si držali komfortný náskok. Napokon vyhrali 83:74 a napravili si reputáciu z úvodného zápasu predkvalifikácie MS 2023, v ktorom podľahli Kosovu. Práve táto krajina je s dvoma výhrami lídrom B-skupiny, keďže v nedeľňajšom zápase zdolala Luxembursko 84:80.

Výsledok - predkvalifikácia o postup MS 2023 - B-skupina:

Island - Slovensko 83:74 (17:14, 26:20, 20:20, 20:20)
Najlepší strelci: Hlinason 26, Björnsson 16, Jonsson 15 - Brodziansky 16, Jones 15, Juríček 14

Pozrime si krátky zostrih z prvého zápasu, ktorý Slováci odohrali v Bratislave s Luxemburskom.