Články - 12.03.2020 09:14

Prázdno pod deravými košmi. NBA prerušila sezónu

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: sita

Zámorská basketbalová profiliga (NBA) prerušila sezónu po zistení koronavírusu o jedného z hráčov tímu Utah Jazz. Toto nariadenie platí od štvrtka, stredajšie už rozbehnuté zápasy ešte odohrali s výnimkou dvoch duelov Oklahoma City - Utah a Sacramento - New Orleans.

"NBA oznámila, že hráčovi tímu Utah Jazz predbežne zistili pozitívny test na COVID-19. Výsledok testu oznámili krátko pred plánovaným začiatkom zápasu Utahu s domácou Oklahomou City v Chesapeake Energy Arene. Postihnutý hráč nebol v tom čase v hale. Po dnešku NBA pozastavuje program ďalších zápasov až do ďalšieho oznámenia. Vedenie súťaže využije tento časový úsek na posúdenie ďalších krokov v boji s pandémiou koronavírusu," uvádza sa vo vyhlásení NBA.

Podľa The Athletics pozitívnym hráčom je pivot Utahu Rudy Gobert. Hráč sa údajne cítil dobre a pri plnej sile a bol pripravený nastúpiť na stredajší duel v Oklahoma City. Podľa iného zdroja ESPN nebol v hale počas verdiktu o jeho nákaze a teda do zápasu zasiahnuť reálne nemohol. Diváci už boli na svojich miestach v aréne a hráči pripravení na úvodný rozskok, keď prišlo nečakané oznámenie o zrušení zápasu. Všetci hráči sa po oznámení pozitívneho testu ocitli v karanténe a podrobili sa vyšetreniam na koronavírus. Podľa iného zdroja basketbalistu Utahu opustili priestory Chesapeake Energy Areny, ale pred cestou domov majú povinnosť koordinovať svoje aktivity s organizáciami verejného zdravia v Oklahoma City alebo Salt Lake City.

"Čaká náš ťažké obdobie. Vedenie súťaže sa k tomu postavilo primerane a obozretne. Nám zostáva monitorovať situáciu a zariadiť sa podľa toho, čo príde," uviedol tréner Miami Heat Erik Spoelstra. "Toto je oveľa väčšie ako basketbal. Rozmáha sa tu globálna pandémia. Bojím sa o svoje deti a mamu, ktorá má 82 rokov. Snažím sa ju presvedčiť, aby zostala doma," skonštatoval majiteľ Dallasu Mavericks Mark Cuban.

Práve Gobert sa ešte na pondelkovom brífingu s médiami snažil zľahčovať situáciu s koronavírusom, keď sa na jeho konci natiahol za mikrofónmi a diktafónmi, aby sa ich dotkol. Majitelia tímov NBA bez ohľadu na prípad Gobert plánovali vo štvrtok zaujať zásadné stanovisko v súvislosti s koronavírusu. V stredu absolvovali konferenčný hovor a dospeli k dvom možným alternatívam - odložiť zvyšok sezóny alebo ju dohrať bez fanúšikov. Vedenie súťaže sa prikláňalo skôr k pokračovanie pred prázdnymi tribúnami. Pozitívny test u Goberta tieto zámery urýchlil.