Články - 29.05.2020 17:32

Jordanov dres za štvrť milióna? Necelá polovica Jamesovho rekordu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Najbohatší basketbalista histórie NBA pred pár dňami poslal do dražby jeden z dresov, ktoré obliekal počas svojej aktívnej kariéry. Dres Chicaga Bulls zo sezóny 1996/97 s menovkou Michaela Jordana sa stal medzi športovými nadšencami a zberateľmi mimoriadne žiadaným artiklom. Veď pre klub to bola sezóna so ziskom titulu v najlepšej lige sveta, navyše obdobie, kedy šlo o jednu z najlepších dynastií, akú bolo možné na vrcholovej úrovni sledovať. Počas 90. rokov sa stalo Chicago basketbalovým kráľom až šesťkrát a popri Jordanovi na tom mali podiel mená ako Scottie Pippen, Horace Grant, B.J. Armstrong alebo Toni Kukoč.

Čierny komplet Bulls našiel v dražbe nového majiteľa za pozoruhodných 288 tisíc dolárov, čím prekonal osobné Jordanovo maximum spred troch rokov. Vtedy bol červený olympijský dres USA z roku 1984 predaný za 274 tisíc. Pre vtedajšieho mladíka v americkom tíme bolo Los Angeles miestom zisku prvého olympijského zlata. Napriek horibilným sumám, stále by sme našli jedného jeho takmer súčasníka, ktorý svoje osobné artefakty predáva ešte hodnotnejšie. Športový úbor LeBrona Jamesa spred sedemnástich rokov sa cez nedávnu dražbu dostal k novému majiteľovi za 371 tisíc amerických dolárov. Šlo o nováčikovskú sezónu súčasnej hviezdy Lakers, ktorá v tom čase ešte nastupovala z Cleveland.

Aj absolútny rekord v histórii basketbalových dražieb je korisťou Jamesa. Na tohtoročnom All Star Game sa spomínalo aj na zosnulého Kobeho Bryanta a dres s prepojením oboch týchto superhviezd bol vydražený za neskutočných 630 tisíc dolárov. Cena bola v rámci aukcie navýšená vyše dvestokrát a celá akcia mala charitatívny rozmer. Jordan a James sa vo svojich kariérach veľmi tesne minuli. Kým rodák z Brooklynu aktívne pôsobenie skončil v roku 2003, práve vtedy bol z prvého miesta vydraftovaný azda najznámejší nositeľ čísla 23 v súčasnosti. To isté číslo nosil väčšinu svojej kariéry aj Jordan.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora