Články - 06.06.2020 13:48

Michael Jordan venuje 100 miliónov dolárov na boj za rasovú rovnosť a sociálnu spravodlivosť

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Americká basketbalová legenda Michael Jordan počas najbližších desiatich rokov venuje 100 miliónov dolárov organizáciám bojujúcim za rasovú rovnoprávnosť a sociálnu spravodlivosť. Ako uviedol v piatok na sociálnych sieťach, prostriedky majú pomôcť "zabezpečiť rasovú rovnosť, sociálnu spravodlivosť a lepší prístup na vzdelanie".

"Na čiernych životoch záleží. Toto nie je kontroverzné vyhlásenie. Až kým nebude odstránený rasizmus, ktorý je v ľuďoch hlboko zakorenený a umožňuje zlyhávanie inštitúcií tejto krajiny, dovtedy budeme odhodlane brániť a zlepšovať životy čiernych ľudí," uvádza sa tiež v stanovisku.

Päťdesiatsedemročná niekdajšia hviezda Chicaga Bulls v NBA je aktuálne majiteľom klubu Charlotte Hornets. Má aj vlastnú obchodnú značku, ktorá spolupracuje so známym výrobcom obuvi a tá venuje na rovnaké ciele ako Jordan ďalších 40 miliónov USD počas najbližších štyroch rokov.

Už v pondelok Jordan vyhlásením reagoval na úmrtie Georga Floyda v Minneapolise, ktorý zomrel 25. mája počas zatýkania, keď jeden z policajtov kľačal na jeho krku až kým Afroameričana nezadusil. Toto úmrtie v USA vyvola vlnu násilných protestov spojených s rabovaním a ničením obchodov. "Cítim veľký smútok a bolesť. Chápem aj frustráciu všetkých ľudí. Stojím na strane tých, ktorí sú proti rasizmu a proti násiliu v našej krajine. Máme toho dosť," uviedol niekdajší basketbalista.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora