Články - 25.08.2020 22:41

Obrátený rasizmus v NBA! Schytal do Luka Dončić

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Basketbalisti Dallasu Mavericks a LA Clippers zvádzajú v druhom kole play-off NBA strhujúce súboje a medzi najväčšie hviezdy patrí, podľa očakávaní, Luka Dončić. Slovinec v dallaských farbách nedeľný zápas rozhodol trojkovým zásahom so záverečnou sirénou a patričnú pozornosť mu preto venuje aj súper z Los Angeles. Občas väčšiu ako by bolo žiaduce. O kontroverzný moment sa postaral Montrezl Harrell, ktorého Dončič napomenul, aby nefilmoval. Na to reagoval 26-ročný pivot Clippers vulgárnymi slovami, za ktorými pridal dodatok "biely chlapec".

V našom ponímaní je to kuriózne obrátený rasizmus. NBA sa dokonca po reštarte sezóny výrazne zaangažovala v kampani "Black Lives Matter" a hlásila, že akýkoľvek náznak rasizmu bude trestať prísnejšie ako kedykoľvek predtým. Harrell bude podľa všetkého prvým trestancom. Z videa inkriminovaného momentu je všetko úplne jasné a zreteľné, slovinská hviezda to dokonca počula a nespokojne sa obrátila na jedného z rozhodcov. Ten nechal incident bez povšimnutia, no disciplinárna komisia si naň určite posvieti. Všetko aj napriek tomu, že sa za svoje slová pred úvodom ďalšieho vzájomného zápasu prišiel ospravedlniť a hráč Dallasu evidentne jeho ospravedlnenie prijal.

Clippers budú prípadný vyvodený záver netrpezlivo očakávať. Séria totiž vrcholí a akákoľvek absencia môže byť veľkým problémom a rozhodujúcim zlomom série. Všetko aj napriek tomu, že Harrell je až siedmym najlepšie bodujúcim hráčom tímu. Na tlačovej konferencii sa ho zastal aj tréner Doc Rivers, podľa ktorého za tým nemožno hľadať nič rasistické, ale výbuch emócií, na aký si treba dávať pozor. Obzvlášť za súčasných okolností, kedy treba každé jedno ostré slovo dôkladne zvážiť.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora