Články - 12.10.2020 14:56

LA Lakers priviedol k titulu po 10 rokoch

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

LeBron James je od nedele štvornásobný šampión NBA a tiež štvornásobný najužitočnejší hráč play-off. Fenomenálny americký basketbalista doviedol Los Angeles Lakers po 10 rokoch k 17. titulu, čím sa hráči z Kalifornie vyrovnali na prvom mieste rebríčka úspešnosti slávnemu Bostonu Celtics. Sú to tí istí Lakers, ktorí pred príchodom Jamesa v lete 2016 štyri roky nepostúpili do play-off a na finále čakali od roku 2010.

Zámorskí odborníci tvrdia, že James nikdy nebude mať toľko víťazných prsteňov ako Bill Russell (11) a nebude ani prvou voľbou fanúšikov pri otázke o najlepšom hráčovi histórie. Tým zrejme už navžy zostane Michael Jordan. James je však v mnohých smeroch taký špecifický a výnimočný, že sám o sebe pred začiatkom tohtoročného play-off povedal: "Mnohí ma nemajú radi, lebo rád robím veci podľa seba. Inak to nebude ani teraz. Ako spieval Frank Sinatra: Urobím to podľa seba a uvidíme, či to bude stačiť na titul..."

Stačilo. Jeho Lakers získali titul v špecifickom koronavírusovom roku po finálovom triumfe nad Miami Heat 4:2 na zápasy. James bol v piatich zo šiestich zápasov série najlepším strelcom svojho tímu a zakaždým mal aj najviac asistencií. Na rozlúčku so sezónou predviedol triple-double za 28 bodov, 14 doskokov a 10 asistencií. Keď už bolo dobojované, s víťazným pohárom v ruke povedal: "Verím, že som ľudí okolo seba urobil hrdými. A je jedno, či je to rodina, známi, fanúšikovia alebo spoluhráči. Dúfam, že teraz všetci vidia, že to malo zmysel. Basketbal tu bude aj vtedy, keď už nebude LeBron James. Prídu nové deti a nováčikovia, ktorí sa budú chcieť zlepšovať. O to sa neobávam. Zaujíma ma len to, čo teraz robím, ako sa pohybujem, o čom hovorím a ako dokážem inšpirovať novú generáciu hráčov."

James je stelesnenie nielen skvelého hráča, ale aj nezávislej hviezdy basketbalu. Keď ho už ako najužitočnejšieho hráča NBA prestalo baviť súkať body za priemerný Cleveland, odišiel do Miami, aby si splnil sen o víťaznom prsteni. Získal ich hneď dva v rokoch 2012 a 2013. A potom mu nenapadlo nič lepšie, ako odškodniť fanúšikov Clevelandu ziskom titulu na domácej pôde. Podarilo sa a Cavaliers s výrazným prispením "strateného syna" v roku 2016 šokujúco dokráčali až na basketbalový trón. Potom však opäť spadli do priemeru a James si dal nový cieľ - obnoviť zašlú slávu LA Lakers. Trvalo mu dva roky, kým ich nasmeroval k titulu. Navyše veľmi špeciálnemu, keďže všetky zápasy play-off sa hrali v tzv. bubline v basketbalovom komplexe Disney World v Orlande na Floride, kde neskorší víťazi museli stráviť viac než dva mesiace. Štyri tituly s troma klubmi, to sa predtým nepodarilo nikomu.

Lenže 35-ročný James pridal aj ďalšie rekordy - play-off ukončil s 580 bodmi. K tomu pridal 184 asistencií a aj o tejto štatistike platí prívlastok rekordná. Tridsaťdva bodov nastrieľal v zápase play-off prvýkrát už pred 14 rokmi, teraz túto métu pokoril šesťkrát. V nedeľu, navyše, 260. zápasom v play-off prekonal doterajšieho rekordéra Dereka Fishera. "LeBron je jedinečný. Čo stvára v jeho veku na palubovke, je neuveriteľné. Je na nej najdlhšie zo všetkých, je efektívny na oboch koncoch ihriska - pri streľbe či asistenciách, ale aj doskokoch a celkovo defenzívnej činnosti. Je doslova neunaviteľný a ešte k tomu aj diriguje spoluhráčov. Jeho vôľa víťaziť je úžasná," zložil Jamesovi poklonu tréner Denveru Michael Malone. "On by už mohol pokojne dohrávať kariéru a užívať si to. Lenže on sa nám rozhodol nedarovať ani jeden útok či doskok. Aj v tejto finálovej sérii ukázal, čo znamená pre svoje mužstvo a naďalej systematicky buduje svoj odkaz pre ďalšie generácie," zamyslel sa jeden z lídrov Miami Jimmy Butler.

James stále zaostáva za najlepším strelcom histórie NBA Kareemom Abdulom-Jabbarom o 4148 bodov. Znamená to, že by musel v zdraví odohrať minimálne dve celé sezóny, aby ho prekonal. Na dostihnutie druhého v rebríčku strelcov Karla Malona mu treba ešte vyše 2600 bodov. Ak sa mu bude chcieť ako doteraz, vyššie spomenuté strelecké rekordy budú vo vážnom ohrození.

"Basketbalový odkaz nie je to hlavné, prečo to robím. Každý príbeh bude raz dopísaný tak ako má byť dopísaný. Ide mi len o to, aby som všetko robil naplno a aby som najbližšie mohol ísť zasa do toho naplno," dodal James.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora