Články - 31.12.2020 18:09

Dva rekordy NBA za týždeň. Rozprávkové trojky aj polčasová demontáž

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Pôsobivý koniec kalendárneho roka hlási basketbalová NBA. V závere roka 2020 boli zlomené hneď dva rekordy, dvomi rôznymi klubmi v rôznych dueloch. Najprv predviedol Dallas Mavericks najdominantnejší prvý polčas v histórii súťaže, keď priam znemožnil Clippers, jedného z ašpirantov na celkový triumf. O dva dni neskôr sa predviedlo aj Milwaukee, a to v úplne inej hernej činnosti. Ohúrilo svojou trojkovou streľbou, ktorá ustanovila ďalší rekord súťaže a v samotnom zápase viedla ku zvalcovaniu domáceho Miami.

Chronologicky, ako prvé sa zrodilo dallaské maximum. Partia okolo Luku Dončića, Tima Hardawaya či Josha Richardsona prehrala úvodné dva sezónne zápasy a v tom treťom čelila dovtedy stopercentnému LA Clippers. Čaro amerických súťaží však spočíva v ich obrovskej vyrovnanosti a nevyspytateľnosti, čo sa ukázalo aj v tomto prípade. Dallas nahádzal za úvodnú dvanásťminútovku 36 bodov, ku ktorým po krátkej prestávke pridal ďalších 41 a postaral sa o najväčší polčasový debakel histórie. Rekordné vedenie 77:27 bolo domácimi do záverečnej sirény okresané a prehra o 51 bodov, vzhľadom na okolnosti, nevyznieva ako tragédia. Doterajším držiteľom rekordu bolo Golden State z roku 1991.

Predposledný decembrový deň sa zase stal pamätným pre Milwaukee Bucks, ktorí vyhrali na palubovke Miami 144:97 a hneď siedmi hráči sa predviedli dvojciferným počtom nahádzaných bodov a dvanásti sa aspoň raz trafili spoza perimetra. Nevídaný úkaz dokumentuje aj 29 premenených trojkových pokusov, pričom takýto zápas v histórii ligy ešte nikdy nikto nehral. Bucks tak prepisovali historické štatistiky a z pomyselného trónu bol zosadený Houston, ktorý sa tam zdržal len rok. Je zaujímavé, že aj po takomto zápase sa niektorému z hráčov ušla kritika. Bol ním hviezdny Giannis Antetokounmpo. Práve on ako jediný člen zostavy netrafil ani jednu trojku, nahral len deväť bodov, a to je najväčšou hviezdou tímu.