Články - 15.05.2021 13:11

NBA predstavila nové individuálne ocenenie. Má presah za palubovky

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/sita

Zámorské športy zvyknú popri tímovom titule rozdávať aj množstvo rôznych individuálnych ocenení. Jedno také pribudlo v basketbalovom prostredí a NBA po konci ročníka 2020/21 ocení hráča, ktorý sa najintenzívnejšie angažoval v boji za spravodlivosť a rovnoprávnosť. Cena nesie názov "Social Justice Champion Award" a udeľovaná bude na počesť Kareema Abdula-Jabbara.

Ten v 70. a 80. rokoch pôsobil v najlepšej lige sveta a nahádzal v súčte 38 387, čo je najviac v histórii súťaže. Sám bol pritom moslimského vierovyznania a veľa energie i času investoval do toho, aby v to našiel pochopenie. Kto bude prvým držiteľom tohto ocenenia, majú do istej miery v rukách aj samotné kluby. Každý z nich nominuje jedného laureáta, liga následne výber zúži na top päťku a z nej vzíde víťaz.

Ocenený basketbalista dostane odmenu 100 tisíc amerických dolárov, ktoré priamo distribuuje na konto vybranej charitatívnej organizácie. Štvrtinovú čiastku dostanú aj ďalší štyria finalisti ankety. "Okrem toho, že Kareem Abdul-Jabbar bol jedným z top hráčov histórie, veľkú časť svojho života venoval aj presadzovaniu rovnosti a sociálnej spravodlivosti. Sme hrdí na to, že touto cenou si uctíme hráčov NBA, ktorí svoj vplyv využívajú na zlepšenie života svojich komunít aj širšej spoločnosti," povedal Adam Silver, komisár NBA.