Články - 27.05.2021 11:19

Spravodlivosť na štýl NBA. Jamesovi prehrešok prešiel, inému nie

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

V priebehu niekoľkých dní dvaja basketbalisti z NBA zásadne porušili tohtosezónny bezpečnostný protokol a namiesto "bublinového" fungovania s minimálnym kontaktom s verejnosťou, absolvovali spoločenské akcie. Rozdielny však bol prístup disciplinárnej komisie. V prípade hviezdneho Lebrona Jamesa ostalo pri napomenutí, zatiaľ čo Kristaps Porzingis bude pykať. Dodať treba, že ich priestupok nebol identický a zopár rozdielov by sme našli. Lotyš navštívil pánsky klub a doprial si tak čas na odreagovanie po 72 odohraných ligových dueloch základnej časti, zatiaľ čo Američan navštívil celebritnú party za účasti rapera Drakea, speváčky Katy Perry či Chrisa Browna.

Obaja sa však previnili proti rovnakému bodu pravidiel, navyše v období, kedy štartuje vyraďovacia fáza. Návštevu barov, nočných klubov či večerných akcií majú hráči počas sezóny zakázanú ako celok, aby do svojej kabíny následne nevniesli ochorenie Covid-19. Zastavenie ročníka v čase, keď máme za sebou dva odohrané osemfinálové zápasy, by padlo mimoriadne nevhod. Lotyš Porzingis si to napriek tomu namieril do nočného klubu, kým James nepohrdol pozvaním na promo akciu Tequily, ktorú sám finančne podporuje. NBA argumentovala, že v prípade superhviezdy LA Lakers boli na akcii dodržané všetky bezpečnostné opatrenia a riziko nakazenia sa koronavírusom preto neexistovalo. To Lotyšova svojvoľná návšteva klubu bola oveľa nebezpečnejším činom.

Hráč Dallasu tak musel zaplatiť pokutu 50 tisíc dolárov, hoci už je zaočkovaný. To sa s určitosťou nedá povedať o Lebronovi, ktorý sa odpovedi na túto otázku viackrát vyhol a akési zvláštne krytie mu poskytuje aj liga či klub. Nežiaduca pozornosť fanúšikov pri uplatnení dvojakého metra bola týmto bezpečne pritiahnutá, no samotní basketbalisti musia  akýkoľvek pocit krivdy rýchlo hodiť za hlavu. Mavericks, ako piaty tím Západnej konferencie, vedú nad Clippers 2-0 na zápasy, kým Lakers s Phoenixom zatiaľ hrajú vyrovnanú sériu 1-1.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora