Niké SBL - 09.06.2020 09:56

Štyridsať nahádzaných bodov jedného hráča! Aj to sa dialo v SBL

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Už dvojciferný počet nahádzaných bodov je u basketbalistu považovaný za dobrý výkon, obzvlášť, pokiaľ k tomu pridá aj niekoľko asistencií a doskokov. Novodobá história Slovenskej basketbalovej ligy si však pamätá aj "machrov", ktorí zápas končili so štyridsiatimi bodmi na svojom osobnom konte.

Najaktuálnejší z týchto 40-bodových počinov sme mohli sledovať počas sezóny 2019/20 a postaral sa oň tretí najlepšie bodujúci hráč Spišskej Novej Vsi. Američan Evan Maxwell si počas základnej časti prežil 22-bodový duel proti Prievidzi a 23-bodový proti Lučencu, ale jeho najobľúbenejším súperom bolo jednoznačne Komárno. V novembrovej konfrontácii Spišiaci tohto súpera zdolali 119:83 a Maxwell mal na tom obrovský podiel. 15krát sa presadil dvojbodovým spôsobom, pridal tri úspešné trojky, jeden trestný hod a svoje konto tak zaokrúhlil na 40 bodov. Doplnil to dvomi asistenciami, desiatimi doskokmi a o mužovi zápasu bolo úplne jasno. Proti Komárnu mu to parádne padalo aj vo februárovom zápase, kde skončil s 34 bodmi a 18 doskokmi.

Štyridsiatku mohli fanúšikovia raz vidieť aj v ročníku 2016/17 a postaral sa o ňu Nenad Miloševič. Ten si v našej lige prešiel Svitom, Interom, Levicami, Pezinkom, Komárnom aj Lučencom, no tento pamätný duel zaznamenal v drese Handlovej. Decembrový domáci súboj proti Karlovke priniesol poriadnu drámu, rozhodovalo sa až v predĺžení a to "baníci" zlomili na svoju stranu konečným skóre 97:94. Miloševič pritom nahádzal vyše tretinu ich bodov, okrem toho sedemkrát asistoval a trikrát úspešne doskočil loptu. Hoci by sme v zápase našli hneď deväť hráčov s dvojciferným počtom náhádzaných bodov, nikto z nich sa nedostal cez 20-bodovú métu a honor muža zápasu bol tak odovzdaný absolútne neohrozene.

Maximom v novodobej ére SBL je 44 bodov v jednom zápase, ktoré dokázal nahádzať Američan Malik Story počas svojho pôsobenia v Leviciach. Rodák z Kalifornie odohral za Patriotov sezónu 2014/15 a svojím vyše sedemnásťbodovým zápasovým priemerom si rýchlo získal pozornosť väčších klubov. Zahral si vo Fínsku, ostatné tri roky absolvoval v Kanade, no my si môžeme pripomenúť jeho vystúpenie v Banskej Bystrici, kde nahádzal bezmála polovicu levických bodov, no na víťazstvo to nestačilo. Domáci ich udolali výsledkom 97:92, keďže Storyho ako-tak v ofenzíve podporil len šestnásťbodový Luka Igrutinović. Práve takéto tesné prehry znamenali, že Leviciam o dva body ušla miestenka do play-off, pričom Bystričania boli jedným z hlavných tabuľkových konkurentov.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora