SBL - 15.06.2020 22:56

SBL prišla o piaty celok uplynulej sezóny. Dôvodom financie

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth, Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Žilinskí basketbalisti pribudli v najvyššej slovenskej súťaži v sezóne 2017/18 a po nováčikovskom deviatom mieste sa v nasledujúcich dvoch rokoch rýchlo zaradili do hornej polovice tabuľky. V druhej sezóne kotvili na piatom mieste a to držali aj v nedohranom ročníku 2019/20. V novej edícii Slovenskej basketbalovej ligy ich však na palubovkách vídať nebudeme. Akcionári oznámili, že nedokážu ďalej zabezpečovať financovanie a neúspechom skončili aj snahy o zlúčenie s druholigovým klubom v meste.

"Akcionári sa zachovali férovo. Dnes sme mali rozlúčkový obed s hráčmi, na ktorom sme im vyplatili podlžnosti. Reprezentanti Jakub Merešš a Róbert Rožánek sa tak stali voľnými hráčmi," cituje slová predsedu správnej Jozefa Galduna agentúra SITA aj portál basket.sk. Žilinčania v ostatnej sezóne vyhrali 14 z 27 zápasov a do konca dlhodobej časti im ostávalo odohrať ešte päť kôl. Počas prestávky, spôsobenej koronavírusom, však dlhšie klub vysielal nezdravé signály. Na konci apríla sa prostredníctvom Facebooku s nádejou obrátil na fanúšikovskú finančnú zbierku, o tri týždne z klubu odišiel Ivan Kurilla do Spišskej Novej Vsi a v júni už informoval o svojej odmlke, ktorá potrvá minimálne rok.

Štrvrťfinalista play-off z roku 2019 nešťastnú situáciu pripisuje nízkej podpore štátu, mesta aj kraja. "V českej lige dostávajú kluby od vedenia súťaže peniaze. Na Slovensku? SBL si od nás pýta poplatky vo výške 13 tisíc eur. Všetko je to o peniazoch," dodal sklamaný Guldan poukazujúc aj na hokejové mužstvo spod Dubňa, ktoré sa len na začiatku mesiaca vymanilo z existenčných problémov prechodom do súkromných rúk.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora
Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora