Novinky - 22.10.2019 13:57

Padali prísne tresty za predčasný koniec zápasu v Prievidzi

Zdroj: sita/huste.tv

Basketbalový klub BC Prievidza odohrá najbližšie dva domáce zápasy v najvyššej slovenskej súťaži SBL minimálne 50 km od metropoly Hornej Nitry. Zároveň musí zaplatiť pokutu 1000 eur. Rozhodol o tom disciplinárny orgán Hracej komisie SBL na základe podnetu od rozhodcov stretnutia BC Prievidza - BK Inter Bratislava, ktorý bol predčasne ukončený pre inzultáciu rozhodcu Mareka Kúkeľčíka jedným z divákov.

Sobotňajší súboj 4. kola SBL v Prievidzi rozhodcovia prerušili v 26. min za stavu 49:56 a hráčom nariadili predčasný odchod do šatní. Zápas bol skontumovaný výsledkom 0:20 v prospech hostí a bez priznania bodu domácemu tímu za prehru. Pykať bude aj generálny manažér BC Prievidza Marko Batina. Dopustil sa hrubého nešportového správania, za čo mu bol uložený zákaz výkonu funkcie na dva zápasy a pokuta 250 eur.

​"Basketbalový klub BC Prievidza by sa chcel touto cestou ospravedlniť rozhodcom stretnutia a najmä pánovi Marekovi Kúkelčíkovi za incident, ktorý nastal. Ide o 84-ročného pána, ktorý už niekoľko rokov sedáva v treťom rade nad stolíkom časomeračov a je dlhoročným športovým fanúšikom. Nikdy by nám nenapadlo, že práve z tohto sektoru, v ktorom sedávajú rodinní príslušníci, legendy prievidzského basketbalu, sponzori a hostia, príde k vniknutiu diváka do priestorov ihriska. Bohužiaľ, tento fanúšik nezvládol svoje zápasové emócie a neuvedomujúc si závažnosť svojho konania, impulzívne prejavil svoj názor rozhodcovi stretnutia, pri ktorom sa dopustil aj fyzického kontaktu. Podľa platných pravidiel basketbalu FIBA a disciplinárneho poriadku SBA je akýkoľvek kontakt medzi divákom a chránenou osobou (rozhodcovia, hráči, tréneri) inzultáciou a v takomto prípade je prvý rozhodca povinný ukončiť stretnutie," napísal klub BC Prievidza vo svojom stanovisku na klubovej stránke.

"Zároveň by sme sa chceli ospravedlniť aj všetkým basketbalovým fanúšikom, ktorí si nemohli vychutnať tento vynikajúci zápas až do konca riadneho hracieho času. Mrzí nás to o to viac, že na basketbalové stretnutia nášho klubu chodia slušní diváci, a to v najväčšom počte na Slovensku v rámci halových športov. Aj napriek našej snahe o maximálne bezpečnostné zabezpečenie podujatia sme tomuto individuálnemu zlyhaniu nedokázali zabrániť. Možno aj preto, že sa nešlo o nejakého chuligána, ale slušného staršieho pána, u ktorého nebol predpoklad bezpečnostného rizika. Tento pán bol ihneď po incidente zadržaný usporiadateľskou službou a v zmysle predmetného zákona odovzdaný príslušníkom PZ SR. Najväčším trestom pre neho je už samotný pocit viny, že kvôli nemu bolo predčasne ukončené stretnutie ako aj to, že už nebude môcť navštíviť domáce zápasy BC Prievidza," dodáva sa v stanovisku.