Novinky - 02.04.2021 14:41

Slovenský mužský basketbal so zastúpením v medzinárodnej Sieni slávy

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Náš basketbal zažíva moment, ako ešte nikdy v histórii. Do Siene Slávy FIBA sa dostane Slovák, s veľkou pravdepodobnosťou aj posledný na dlhé obdobie. Je ním Stanislav Kropilák, ikona bratislavského Interu, kde momentálne plní funkciu prezidenta klubu. Ku slávnostnému uvedeniu dôjde 18. júna a do exkluzívnej spoločnosti vstúpi po boku Gréka Panagiotisa Giannakisa, sovietskeho reprezentanta Sergeja Tarakanova či megaúspešného talianskeho kouča Ettoreho Messinu. Nachádzať sa bude medzi najväčšími menami v dejinách tohto športu, za ktoré možno vymenovať Michaela Jordana, Shaquilla O'Neala, Dražena Petrovića, Krešimira Čosića, Arvydasa Sabonisa alebo Nikosa Galisa. Miesto v Sieni slávy pritom od roku 2019 má aj slovenská trénerka Natália Hejková.

Fenomenálny pivot najlepšie roky svojej kariéry zasvätil žlto-čiernemu klubu z hlavného mesta a získal s ním štyri federálne majstrovské tituly. V roku 1985 sa dostal do zahraničia, hrával v Luxembursku a Belgicku, no po konci kariéry sa vrátil domov a dnes je prezidentom klubu, v ktorom basketbalovo vyrástol. Počas 80. rokov bol pritom pravidelne radený medzi najlepších hráčov európskeho kontinentu a magazín FIBA ho na začiatku 90. rokov zaradil medzi päťdesiatku najlepších basketbalistov všetkých čias.

Suverénne najvýraznejšou postavou bol aj na domácej scéne, kde bol desať rokov po sebe vyhlásený za najlepšieho slovenského basketbalistu, okrem toho päťkrát ovládol obdobnú anketu v česko-slovenskom meradle. To je reč o európskej basketbalovej veľmoci, keďže náš výber s Kropilákom v zostave vybojoval jedno striebro a dve bronzové medaily. Dnes už 65-ročná legenda bola vyhlásená za nášho najlepšieho basketbalistu storočia, do slovenskej športovej Siene slávy bol zaradený v rámci ankety Športovec roka a v apríli 2021 k podobnému kroku pristúpila aj Medzinárodná basketbalová federácia.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa FIBA (@fiba)

"Zo športových úspechov dávam na prvé miesto prvý titul Interu v roku 1979. Stali sme sa majstrami Československa. Partia bola vynikajúca, v Bratislave plná hala. A bolo to prvýkrát, boli sme mladí. Druhý moment, ktorý mám stále v pamäti a priniesol nám všetkým veľkú radosť, keď sme v roku 1985 získali strieborné medaily na ME v Stuttgarte. Finálový zápas s vtedy fantastickým Sovietskym zväzom bol veľký zážitok. Zdolali sme Juhosláviu aj s Draženom Petrovičom, vyradili Španielov. To už je niečo!" cituje jeho slová oficiálny klubový web Interu Bratislava, pre ktorý zauvažoval aj o tom, či by sa niekto zo súčasných hráčov mohol stať jeho nasledovníkom. "Za mojich nasledovníkov by som ale mal brať asi predovšetkým podkošových hráčov. Teší má, že momentálne v SBL hrajú vysokí basketbalisti ako Michael Fusek, Boris Bojanovský, Michal Čekovský. Som rád, že sú tu. A určite mám radosť aj z Marka Doležaja hrajúceho za Syracuse. Keď ešte pôsobil v Karlovke, viacerí ho prirovnávali ku mne, že samá ruka – samá noha. Tiež ho sledujem, držím mu palce a verím, že by mohol v basketbale niečo dokázať," povedal Stanislav Kropilák.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora