Novinky - 24.08.2018 13:42

Ďalší klub končí! Kam speje vrcholový šport?

Zdroj: sita

Basketbalový klub MBK Karlovka oznámil vo štvrtok svoje rozhodnutie odhlásiť sa z novej sezóny Slovenskej basketbalovej ligy. Najvyššia súťaž tak bude mať iba deväť účastníkov. O dôvodoch odstúpenia informoval prezident klubu Ľuboš Cibák na oficiálnej stránke Karlovky prostredníctvom stanoviska.

"Tím VŠEMvs Karlovka Bratislava sa oficiálne odhlasuje zo sezóny 2018/19 Slovenskej basketbalovej ligy. Toto rozhodnutie sa nerodilo ľahko, ale ako som spomenul vyššie, realita sa zmeniť nedá. Po 15 rokoch fungovania klubu MBK Karlovka a 7 rokoch účasti v seniorských basketbalových súťažiach, vybudovaní hráčskeho kádra kompletne len so slovenskými hráčmi, každoročným herným medzisezónnym progresom a neodškriepiteľnými úspechmi našich odchovancov (z nich asi najvýznamnejší je Marek Doležaj hrajúci NCAA Division I. na Syracuse University, ale aj Dalibor Hlivák, David Abrhám, ktorí prestúpili do iných slovenských klubov, ale aj ďalší...) som si stále častejšie začal dávať otázku, či je reálne v našich slovenských podmienkach dlhodobo udržať takú úroveň tímu, aby sa priblížila nášmu dlhodobému cieľu - pravidelne atakovať 2. kolo play off," uvádza sa v stanovisku klubu.

"Po dlhých diskusiách na úrovni vedenia MBK Karlovka dochádzam k záveru, že pri dnešnej podpore slovenských hráčov a slovenského basketbalu ako zo strany SBA, tak aj zo strany partnerov basketbalu, ale aj Ministerstva školstva vedy výskumu a športu SR, pri súčasnom postavení basketbalu na Slovensku a v neposlednom rade aj očakávaných dopadoch nového zákona o športe, sme ako tím čisto zložený len so slovenských hráčov a našich odchovancov dosiahli so súčasným modelom fungovania maximum," skonštatoval Cibák.

"Ak sa nám nepodarí dlhodobo udržať v tíme najlepších odchovancov, tak nielen nemôžeme pomýšľať na stále lepšie umiestnenie a výsledky, ale čo je možno ešte dôležitejšie, rozpadáva sa nám systém motivácie pre naše mladé talenty a odchovancov. Cieľom Karlovky nikdy nebolo vychovávať hráčov pre ostatné SBL kluby. Inak povedané - je v zásade nemožné motivovať našich mladých hráčov, keď nevieme udržať našich lídrov, ktorých sme vychovali," pokračoval prezident klubu.

"S ohľadom na už spomenuté máme pocit, že sme v našich podmienkach a slovenskej realite dosiahli maximum, ale náš dlhodobý cieľ - atakovať 2. kolo play off - ostáva v nedohľadne. Preto sme sa rozhodli z budúcej sezóny SBL odhlásiť, zobrať si rok 'voľna' a pripraviť do budúcnosti aktualizovaný model fungovania s mladými slovenskými hráčmi, ktorý bude stabilnejší a ktorý budeme môcť považovať za dlhodobo udržateľný," dodal na záver Cibák v stanovisku.