Novinky - 25.09.2020 16:23

Basketbalová SBL už tento víkend LIVE na HUSTE.tv

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste.tv

7. marca sme na HUSTE.tv vysielali posledné zápasy našej najvyššej basketbalovej súťaže. Slovenská basketbalová liga (SBL) odštartuje 26. septembra šiesty ročník fungovania. Riaditeľ súťaže Peter Mičuda očakáva aj pod vplyvom okolností náročnú sezónu a dúfa v jej dohranie bez výraznejších problémov.

SBL má za sebou náročný polrok, 12. marca sa kluby rozhodli v dôsledku zhoršujúcej sa situácie s koronavírusom, jednohlasne odsúhlasiť predčasné ukončenie sezóny 2019/2020. V náročnej dobe sa znížil počet účastníkov z 9 na 7, čo je najnižšie číslo v histórii najvyššej basketbalovej súťaže.

VŠETKY ZÁPASY SLEDUJTE LIVE na HUSTE.tv!

"Máme za sebou náročné obdobie, či už na úrovni súťaže alebo v kluboch. Som nesmierne rád, že aj napriek tejto náročnej situácii stojíme na prahu nového súťažného ročníka. Nebolo to jednoduché, o čom svedčí aj menší počet klubov, na aké sme boli v minulých rokoch zvyknutí. Je to negatívum, ale jedným dychom treba dodať, že by malo ísť len o dočasný jav. Počas leta sme totiž zaznamenali záujem z viacerých perspektívnych klubov o účinkovanie v SBL. Ak pôjde všetko podľa predpokladov, tak v sezóne 2021/2022 by mohlo hrať ligu 9 alebo dokonca 10 tímov. Veríme, že situácia s koronovírusom sa dostane do normálu a liga bude môcť opäť napredovať,“ vyjadril sa riaditeľ SBL Peter Mičuda v tlačovej správe SBL.

Vzhľadom na znížený počet účastníkov si kluby schválili výrazne zmeny v hracom modeli SBL, respektíve v systéme Slovenského pohára. Po novom sa základná časť bude hrať šesťkolovo, do play off sa zapoja tímy na 1. - 6. mieste. Dve najvyššie postavené družstvá postúpia priamo do semifinále, zostávajú družstvá čaká predkolo. "Zo všetkých diskutovaných návrhov, sa pri tomto našla najväčšia zhoda. Kluby vyjadrili vôľu hrať väčší počet zápasov, navyše pri zmene systému základnej časti bude o čo hrať od prvého do posledného kola. Vnímam to ako veľké pozitívum, súťaž by mala mať vzhľadom na vyrovnanosť veľký náboj,“ myslí si Mičuda.

Nemenej dôležitou novinkou je aj systém Slovenského pohára, do ktorého sa zapojí až 11 družstiev z nižších súťaží. Kluby SBL sa už v osemfinále predstavia práve na palubovkách týchto tímov, čím chcú pomôcť k rozvoju slovenského basketbalu. "V predchádzajúcich rokoch išlo v podstate o uzatvorenú súťaž, v ktorom mal šancu len jeden zástupca z nižšej súťaže. Teraz však aj touto formou chceme pomôcť nášmu basketbalu v menších mestách, respektíve v takých, kde sa hrá nižšia súťaž. Možnosť zahrať si s tímom z najvyššej súťaže považujem za udalosť a tiež vítanú pomoc k rozvoju slovenského basketbalu,“ uviedol riaditeľ SBL.

Prirodzeným strašiakom už dlhšiu dobu je koronavírus. Aj pod vplyvom nedávneho tlaku športových hnutí, zostáva v platnosti nariadenie o maximálne 500 divákov v halách (pri dodržaní ďalších pravidiel). Aký pohľad majú na to samotné kluby? "Basketbal ako najnavštevovanejší palubovkový šport na Slovensku prirodzene v tomto smere trpí, rovnaká situácia je však aj u ostatných. Kluby sú vo veľkej miere závislé od predaja vstupeniek. V tomto smere však môžeme byť radi, keďže vo viacerých krajinách sa hrá pred prázdnym hľadiskom. Iná situácia by totiž mala fatálne následky na slovenský basketbal, no budeme spoločne bojovať, aby sa do hľadiska postupne vrátil čo najvyšší počet fanúšikov,“ odpovedal Mičuda.

Pozitívnym signálom v tomto smere je riešenie finančnej pomoci, ktorá by mohla klubom v tejto situácii pomôcť zmierniť finančné straty. "Sme radi, že konečne sa myslí na šport, ktorý bol doteraz na periférii záujmu. Situáciu s ostatnými zväzmi a klubmi podrobne sledujeme,“ povedal skúsený funkcionár.

VŠETKY ZÁPASY SLEDUJTE LIVE na HUSTE.tv!

SBL aktuálne pracuje na finalizácii oficiálnej aplikácie pre užívateľov smartfónov a v dohľadnej budúcnosti by mohla mať aj svojho partnera. "Všetko smeruje k tomu, aby sa SBL posunula na ďalšiu úroveň. Dúfam, že všetky rokovania dopadnú pozitívne a už v dohľadnej budúcnosti budeme môcť prezentovať potešujúce správy. Čo sa týka sezóny, verím, že ju zvládneme a dohráme. Nečaká nás nič jednoduché, ale samotné kluby a vedenie ligy sú plné odhodlania urobiť všetko pre to, aby súťaž prebehla bez komplikácií. K tomu však potrebujeme aj podporu z radov fanúšikov a tiež z ich strany dodržiavanie aktuálnych opatrení a nariadení. Držme si palce, stojíme pred najväčšou výzvou,“ uzatvoril Mičuda.

Program 1. kola SBL 2020/2021: VŠETKY ZÁPASY SLEDUJTE LIVE na HUSTE.tv!

sobota 26. septembra

18.00 h Inter Bratislava - Spišskí Rytieri
18.00 h Patrioti Levice - BC Prievidza

nedeľa 27. septembra
18.00 h BKM Lučenec - Iskra Svit

Dôležité termíny v sezóne 2020/2021:

16. januára 2021: štvrťfinále Slovenského pohára
22. - 23. januára 2021: Final Four Slovenského pohára
13. februára 2021: All Star Game (Levice)
10. apríla 2021: záverečné kolo základnej časti
14. apríla - 21. apríla 2021: 1. kolo play off
24. apríla - 8. mája 2021: semifinále play off
15. mája - 29. mája 2021: finále play off

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora