Novinky - 27.03.2021 20:32

Rytieri stále vedú tabuľku, Prievidza vyhrala v Handlovej

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: huste/basketliga

Program 39. kola Niké SBL sľubuje atraktívne a nesmierne zaujímavé súboje. Čaká Lučenec a Levice ďalšia vyrovnaná bitka? Východniarske derby, medzi prvými Rytiermi a štvrtým Svitom sľubuje ofenzívnu bitku. A čo hornonitrianske derby, priblížila sa Handlová v boji o 6. miesto Prievidzi? To všetko zodpovie tradičný sobotňajší basketbalový maratón.

39. kolo, sobota 27.03.2021, 16:00
BKM Lučenec
BKM Lučenec
85:92
BK Patrioti Levice
TH: 24/17 - 23/18, Fauly: 25 - 23, Trojky: 8 - 8, Rozhodovali: Tomašovič, Šarišský, Bara

BKM Lučenec:

Brown 20, Rožánek 16, Hawkins 14, Anikienko 13, Murray-Boyles 7 (Šimon 12, Jackuliak 3, Siládi 0)

BK Patrioti Levice:

Wade-Chatman 30, Bojanovský 16, Krajčovič 10, McCallum 9, Abrhám 3 (Juríček 14, Černokojev 6, Danielič 3, Volárik 1)

Peter Jankovič, tréner Lučenca: „V úvode chcem súperovi zagratulovať k víťazstvu. Súper prišiel do Lučenca nastavený pre víťazstvo, naopak o mojich chlapcoch sa to povedať nedá. Chýbala im energia. Ja si myslím, že prišli na zápas preto, lebo museli prísť. Počas zápasu som musel robiť na lavičke šaša, dostávať technické a skúšať na hráčov všetko možné, hádať sa s rozhodcami, s ktorými mám celkom dobrý vzťah. Potom pred nimi vyzerám ako idiot, lebo pre niektorých hráčov stačilo byť v športovej hale a možno si mysleli, že zápas sa nejako vyhrá. Levice nám ukázali, ako sa bojuje o lepšie miesto v tabuľke. Počas celého zápasu som veril, že zvíťazíme. O zápase sa rozhodlo možno v druhej štvrtine duelu, kedy sme prestali hrať, prestali brániť, prestali útočiť. Potom nás stojí veľa síl, sa opäť vrátiť do zápasu. Počas prestávky som hráčom v kabíne prizvukoval, aby sa vrátili ku hre s takou energiou, akou hrali posledné tri minúty v prvom polčase. Chvíľku to fungovalo, keď sme stiahli náskok Levíc na rozdiel jedného bodu, ale potom sme taktickými a hlúpymi chybami opäť dostali súpera na koňa. Mám pocit, že tento tím to už zabalil. Hráči sú zmierení s tým, že skončíme na 5. mieste a pôjdeme do play off z nevýhodnej pozície.“

Róbert Rožánek, hráč Lučenca: „Chceli sme nad Levicami vyhrať. Nezačali sme dobre, súper na nás nabehol agresívnou hrou, potom sme sa postupne našou agresívnou hrou vrátili do zápasu. Takmer sme ich dobehli, no nakoniec to na súpera nestačilo. Škoda, veril som, že zvíťazíme, ale taktickými chybami sme zápas napokon prehrali. Škoda, aj teraz nám chýbal v zostave Jano Zorvan, ktorý robí čiernu robotu, ktorú v štatistike nevidieť.“

Michal Madzin, tréner Levíc: „Vedeli sme, že v Lučenci budeme hrať náročný zápas. Bolo dobré, že sme si počas duelu vypracovali náskok, z ktorého sme mohli potom žiť. Bolo dôležité, že keď prišiel Lučenec na dostrel, zostali sme na palubovke kľudní, hrali sme aj naďalej ako tím a dokázali sme si vybudovať opäť náskok. Musel som počas zápasu viackrát na striedačke zvyšovať hlas, nakoľko sme strácali zbytočne lopty. Nechcel som, aby sme v niektorých momentoch zaspali. Skôr to bolo kvôli tomu, aby sme udržali sústredenosť a nasadenie, pretože sme do duelu vstúpili veľmi dobre a potrebovali sme udržať náskok počas celých štyridsať minút, čo sa nám napokon aj podarilo.“

Viktor Juríček, hráč Levíc: „V poslednom období sme si museli povedať nejaké veci, ktoré sme počas sezóny robili trošku inak. Napríklad prístup ku tréningu, ako hráme v zápasoch a aby sme začali hrať inak. V Lučenci sa to ukázalo, že koncentrácia každého hráča bola počas celého zápasu úplne inde, ako tomu bolo inokedy. Počas zápasu nám tréner aj so zvýšeným hlasom prizvukoval, že musíme na palubovke plniť jeho pokyny oveľa lepšie, ako tomu bolo v predchádzajúcich zápasoch. Zvíťazili sme, lebo sme jeho pokyny splnili lepšie, ako tomu bolo inokedy.“

39. kolo, sobota 27.03.2021, 18:00
BK Iskra Svit
95:103
BK 04 AC LB Spiš. N. Ves
TH: 17/13 - 26/13, Fauly: 23 - 22, Trojky: 10 - 10, Rozhodovali: Fuska, Zubák, Karnay

BK Iskra Svit:

Parsons 26, Green 15, Andrews 13, Baldovský 5, Mokráň 3 (Baker 23, Turza 10, Avramovič 0)

BK 04 AC LB Spiš. N. Ves:

Stevanovič 31, Nikolič 25, Ihring 21, Antoni 10, Baťka 5 (Čekovský 5, Krajňák a Mrviš po 3)

Róbert Ištvánik, tréner Svitu: „Je nereálne dostať doma 101 bodov. Aj keď sme útočný tím, také zápasy sa ťažko vyhrávajú. Podľa mňa sme stretnutie prehrali na začiatku tretej štvrtiny, kedy sme urobili stupídne fauly, zlé rozhodnutia v útoku a dostali sme sa do ešte väčšieho kŕču, ako na začiatku. Možno sme boli trošku premotivovaní, takže musíme popracovať na hlavách. Chceli sme zvíťaziť, pripravili sme sa, ale na ihrisku sme miestami pôsobili ako kadeti, či starší žiaci, hlavne, čo sa týka útoku a robili sme aj veľa individuálnych chýb v obrane. Do polčasu sme sa síce držali, ale v tretej štvrťke Spišská uskočila aj na 20 bodov. Vážim si však svojich chalanov za to, že neprestali bojovať. Prehrať sa totiž dá aj so cťou a ak ja trénujem
nejaký tím, hráči musia ukázať charakter a je jedno, aký je výsledok, ale hrať sa musí až do konca.“

Šimon Turza, hráč Svitu: „Určite sme šli do toho s tým, že chceme zvíťaziť, pretože sa pred play off chceme umiestniť čo najvyššie. Najlepšie by bolo do druhého miesta, ale neviem, či to pôjde, keďže sme teraz prehrali. Máme však pred sebou ďalšie zápasy, s ktorými sa musíme popasovať. Niektorí hráči sa nechali vyprovokovať a myslím si, že mali stáť radšej nohami na zemi. Určite to chcelo lepšiu obranu, respektíve návrat do obrany, pretože všetko je o defenzíve. Keď dá súper vyše sto bodov, potom sa nedá vyhrať.“

Teo Hojč, tréner Spišskej Novej Vsi: „Divoký, ale atraktívny zápas pre fanúšikov, ktorí ho pozerali. Náš plán však nebol hrať na sto bodov, pretože Svit má vysokú útočnú silu a hlavne na jeho palubovke sme nechceli ísť do tohto, ale okej, jasné, že som rád, že sa nám podarilo takýmto vysokým výsledkom zvíťaziť. Tu sa vyhráva veľmi ťažko, takže musím pochváliť svojich hráčov, že to zvládli. Úprimne poviem, že aby som vedel, čo rozhodlo, tak si musím toto stretnutie pozrieť doma ešte raz. Bolo to totiž veľmi rýchle, hore-dole, ale rozhodlo možno to, že v
tretej štvrtine sme chytili celkom fazónu, kde nám toho dosť padlo a uvoľnili sme sa. Výhra je fajn, beriem, ale nemôžem byť ako tréner spokojný s bránením.“

Mário Ihring, hráč Spišskej Novej Vsi: „Od začiatku sme si to nijako nepustili, držali sme sa s nimi, potom sme odskočili, ale na konci sme spravili hlúpe chyby, takže sme nemali ľahký priebeh štvrtej štvrtiny. Celkovo sme však dobre pracovali v ofenzíve a využívali switch, ktorým Svit bráni. Naopak dostali sme síce 95 bodov, ale tak vo Svite je to normálne, keďže domáci majú dobrú ofenzívu. Vďaka tímovému výkonu sme to však zvládli, sme šťastní a som hrdý na chalanov. “

39. kolo, sobota 27.03.2021, 20:00
MBK Handlová
74:80
BC Prievidza
_Kúkelčík, Margala, Doušek

MBK Handlová:

Zečevič 21, Vicentič 10, Jašš 9, Bulatovič 5, Bolek 0 (Rakočevič 18, Hlivák 10, Dolník a Hawthorne po 2, Krčmárik 0

BC Prievidza:

Sitton 22, Bjeletič 19, Vašl 15, Majerčák 13, Matuška 6 (Louiserre 4, Kincel 1)

Danilo Rakočevič, tréner Handlovej: "Žiaľ, nemáme štatistiky z tohto zápasu. Očividné bolo, že v dôležitých momentoch sme boli úplne zabrzdení. Naše ruky sa úplne triasli. V niektorých chvíľach, keď sme mali premeniť ľahké strely, ktoré dávame, tak sme vypadli z tempa. Prievidza v tempe bola. To je všetko, toto rozhodlo zápas. Všetky faktory, ktoré rozhodli duel, neboli pekné, ale musíme sa s tým vysporiadať. Nemôžem povedať, že sme nebojovali. Myslím si, že od druhej štvrtiny sme bojovali, ale asi boli oni na konci šťastnejší. Stále nám niečo chýba, keď sa majú takéto stretnutia rozhodnúť. Gratulujem chlapcom, že dali do toho maximum nasadenia, ale súper bol asi basketbalovo lepší."

Marek Jašš, hráč Handlovej: "Určite sme smutní z toho, ako to dopadlo. Nestačili sme na Prievidzu. Súper začal prvú štvrtinu veľmi dobre, neviem čím to bolo, že my sme to opäť nezachytili. V ďalšom priebehu zápasu sa nám to podarilo otočiť, ale opäť prišlo veľa voľných striel, z ktorých sme dostali veľa trojek. Tomu, keby sa vyhneme, tak by sme mohli pomýšľať na víťazstvo. Pridali sa k tomu ešte naše trestné hody, tie nám tiež nešli. Gratulujem Prievidzi."

Maroš Helmecy, tréner Prievidze: "Veľmi ťažký zápas, vedeli sme, že to také bude. Vedeli sme, že Handlová hrá kvázi o všetko a my, keď zaspíme začiatok, tak môžeme mať problém. Začiatok sme nezaspali, začali sme skvele, dostali sme v prvej štvrtine len 16 bodov. Neviem, potom, či sme sa uspokojili alebo čo sa stalo, v druhej štvrtine sme dostali 27 bodov. To bol problém. Handlovú sme vrátili do zápasu. Našťastie sme v koncovke dokázali zvíťaziť, je to pre nás veľké víťazstvo. Verím, že nám dopomôže k 6. miestu, o ktoré bojujeme. Ideme ďalej, ideme pracovať. Trochu si oddýchneme, v stredu nás čaká ďalší súper. Uvidíme, ako to dopadne."

Maxim Matuška, hráč Prievidze: "Myslím si, že sme podali tímový výkon, aj keď to nie vždy tak bolo. Na začiatku sme vstúpili do zápasu veľmi dobre, ale potom sa to trochu otočilo na stranu Handlovej. Na konci sa ukázala naša tímová sila. Myslím si, že sme zvládli zápas tak, ako sme očakávali."