Novinky - 08.07.2021 18:52

Inovované Pasienky majú byť strechou slovenského basketbalu

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: basketliga.sk

Bratislavská Športová hala Pasienky v týchto dňoch prechádza dlho očakávanou a vytúženou rekonštrukciou, ktorá z nej spraví multifunkčné Národné basketbalové centrum. Ide o športovisko, ktoré má svoje miesto v hlavnom meste už viac ako šesť desaťročí, no až teraz sa dočkalo masívnych rekonštrukčných prác. Tie pre Inter Bratislava budú znamenať dvojročné pôsobenie v azyle v pezinskej športovej hale. Potom sa však vrátia do domova, ktorý by mal zároveň byť dôstojným až závideniahodným centrom slovenského basketbalu. A nielen pre ten. Rekonštrukcia by nemala zmeniť využiteľnosť arény aj pre ďalšie halové športy či kultúrne podujatia.

"Celá rekonštrukcia haly je rozvrhnutá do troch krokov. V týchto dňoch už prebieha rekonštrukcia strechy, potom príde na rad samotné športovisko. Malo by sa meniť v interiéroch a aj v exteriéroch. Hala si zachová svoj charakter, ale bude akoby úplne nová. Predpokladaná dĺžka rekonštrukcie je šestnásť mesiacov. Keď sa začne na konci prázdnin, tak veríme, že na prelome rokov 2022/23 by táto fáza mohla byť ukončená," cituje web Basketliga.sk generálneho manažéra žlto-čiernych Michala Ondruša. Palubovka pritom zachová svoje doterajšie rozmery, ktoré oproti basketbalovým potrebám nechávajú slušnú rezervu. To ocenia hádzanári či futsalisti.

Rekonštrukcia zvýši šance, že by sa Slovensko mohlo opäť stať organizátorom veľkého medzinárodného športového podujatia. V roku 2017 napríklad Bratislava spoločne s Piešťanmi hostila Majstrovstvá Európy basketbalistov do 18 rokov. "Podriaďujeme tomu aj parametre v projekte, aby sme splnili všetky požiadavky na prípadné pridelenie vrcholných podujatí. Tým, že sa vybuduje druhá plnohodnotná hracia plocha v hale, tak by sme sa mohli uchádzať o usporiadanie, minimálne, mládežníckych európskych šampionátov. Počíta sa s tým a je to jeden z cieľov do budúcnosti," priznal Ondruš pre rovnaký zdroj.

Nielen Bratislavu trápi problém nedostatku športových hál. Národné basketbalové centrum ponúkne čiastočné riešenie a v modernom prostredí sa budú cítiť lepšie hráči, fanúšikovia a zvýši sa aj potenciál na nábor detí, budúcich profesionálnych športovcov. Jeho súčasťou bude okrem modernej arény aj tréningová telocvičňa s basketbalovými parametrami, kvalitne vybavená posilňovňa, regeneračné priestory, ubytovacia časť, administratívne priestory, školiace priestory, stravovacie zariadenie, parkovisko a svoje nové sídlo tu nájde aj Slovenská basketbalová asociácia. Strecha, ktorej prerábanie vnímajú obyvatelia hlavného mesta už niekoľko dní, tak bude akousi novou "strechou slovenského basketbalu".