Predstavujeme brutálnu tímovú ruskú odnož kickboxu
Bitka pri Termopylách patrí medzi tie najslávnejšie, ktoré sa odohrali v rámci grécko-perzských vojen v roku 480 pred Kristom a zaslúžila si aj filmové spracovanie s názvom "300". Jej špecifikom je, že sa odohrala v úzkom horskom priesmyku, čo dalo šancu Grékom odolávať aj napriek tomu, že ich bolo menej ako na strane nepriateľa. V 21. storočí sa v Rusku objavili nadšenci bojových športov, ktorí sa rozhodli v podobnom duchu ladiť disciplínu, vychádzajúcu z kickboxu. Ich mená sú Nikolaj Krudriašov a Daniel Litvinskij a tento fenomén pomenovali Thermopylae Team Combat. Podstata je pomerne jednoduchá - dva štvorčlenné tímy proti sebe vybehnú v úzkom a dlhom ringu, na spôsob termopylského priesmyku, a víťazí tá strana, ktorá si v boji povedie lepšie.
Prvé pokusy v rámci organizácie TTC boli datované do roku 2012 a v Ruskej federácii sa tešili pomerne veľkému záujmu. S tým súviseli aj pekné príjmy a z nich majú plynúť zvučné mená, ktoré sa v krátkej budúcnosti podarí zlanáriť do ich ringov. Prvé kolo má päť minút a spočíva v boji muža proti mužovi za využitia medzinárodne uznávaných pravidiel kickboxu. Víťaz ostáva v ringu, pre porazeného sa daný turnaj končí. "Počiatky tohto športu stoja na dvoch kamarátoch, ktorí snívali o vytvorení nového druhu športu, ktorý skrvaví myseľ všetkých zainteresovaných," predstavil Litvinskij svoje myšlienkové pochody, ktoré tomu celému predchádzali.
Thermopylae Team Combat mal doteraz len menšie turnaje, o ktorých sa za hranicami Ruska veľa nevedelo. V pláne je však svetový šampionát a jeho dejiskom by údajne mohli byť Spojené štáty americké. Zúčastniť by sa malo osem tímov a okrem spomenutých dvoch sa počíta aj so záujmom Britov či Francúzov. Keďže sa nemá vychádzať z akých zväzov v jednotlivých krajinách, nepôjde o národné tímy, ale skôr partie, ktoré vyskladá nejaká osobnosť. Promotéri ako príklad uvádzajú "Tím Conora McGregora", ale je veľmi nepravdepodobné, že by samotný Ír vošiel do TTC ringu. Z doterajších turnajov je najväčšou hviezdou 32-ročný Nikolaj Nikitenko, ktorý dokázal na jednom z eventov vyhrať v troch zápasoch po sebe, no do štvrtého pre vyčerpanie už nenastúpil. Vo svete profesionálnych bojových športov má zapísaný jeden boxerský duel, jedno vystúpenie v MMA a okrem toho sa špecializuje na kickbox. Sám pritom tvrdí, že riziko zranenia je oveľa nižšie ako v UFC. Neudiera sa lakťami a nebije sa ani do ležiacich súperov.
Menenie bojových športov na kolektívnu záležitosť je akousi zvláštnou záľubou Rusov. V minulosti svetu už predstavili Team Fighting Championship, čo bolo v podstate MMA pre päťčlenné tímy. Prvotne sa z toho stala záľuba pre členov futbalových ultras skupín naprieč Európou, časom sa začali zúčastňovať výbery z toho najlepšieho za danú krajinu a kým sa šport rozšíril tak, ako chcel, zakázali ho pre prílišnú brutalitu.
Na scéne tímového MMA si meno budovali aj fanúšikovia Sparty Praha. Dominovali však Rusi či Poliaci