Bojové športy - 24.09.2021 16:01

Nezdolaný Ukrajinec môže už túto sobotu premiešať karty ťažkej váhy

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Už túto sobotu sa bude bojovať o titul šampióna ťažkej váhy WBA, WBO, IBF a IBO. Brit Anthony Joshua sa bude snažiť o svoje 25. kariérne víťazstvo a všetky tieto opasky udržať proti Ukrajincovi Oleksandrovi Usykovi. Ten má impozantnú bilanciu 18-0, zdolal Chisoru, Bellewa či Glowackeho, no i tak bude pravdepodobne čeliť najsilnejšiemu súperovi vo svojej kariére. Odborná obec vo svete boxu sa však zhoduje, že by to nemala byť pre Joshuu ľahká práca a na víťazstvo bude musieť predviesť jeden zo svojich najlepších kariérnych výkonov. Pôjde o konfrontáciu dvoch bývalých zlatých olympijských medailistov v superťažkej respektíve ťažkej váhe a vpred ich bude hnať 60-tisícová kulisa v na londýnskom Tottenham Stadium.

Väčší tlak by mal byť na domácom Joshuovi, ktorý bude chcieť v Británii zápas zvládnuť, titul obhájiť a ideálne pri tom predviesť aj dobrý výkon. Pred väčšou kulisou bojoval len raz, keď v septembri 2018 vo Wembley sledovalo jeho víťazstvo nad Povetkinom 80-tisíc ľudí. Pokračoval prehrou s Ruizom, profesorsky zvládnutou odvetou a potom triumfom nad Kubratom Pulevom. Bývalý šampión tejto váhy George Groves vidí v Usykovi kvalitného vyzývateľa, ktorého technika je priam dokonalá. "Ukázal to ovládnutím cruiseweight, absolvoval tam skvelé zápasy a pre Joshuu môže byť najťažšou z doterajších previerok. Bude to prvý zápas, v ktorom by ma Joshuova prehra neprekvapila. Ak bude Usyk bojovať vo svojom typickom vysokom tempe a Joshua ho bude údermi míňať, môže získať veľkú výhodu na svoju stranu," chváli rodáka zo západnej Ukrajiny.

Inak to predpovedá Dillian Whyte, ktorý v roku 2015 Joshuovi podľahol, no odvtedy sa drží v popredí tejto váhovej kategórie. Britovo víťazstvo by ho udržalo medzi poprednými vyzývateľmi a ukrajinskému konkurentovi preto šance nedáva. "Myslím si, že to bude skvelý zápas, ale Joshua ho sekne do šiesteho alebo siedmeho kola," predpovedá 23. kariérny knokaut rodáka z Watfordu. Usyk je z tejto dvojice menší aj ľahší. Z toho by mohla byť síce jeho výhoda a bude pohyblivejší, avšak ťažká váha je pre ťažkých, veľkých a tvrdých chlapov. Tak to vidia aj bookmakeri, no nejde o typický kurz na šampióna, ktorý ide obhájiť svoje opasky.

Celý event v Londýne začína v sobotu večer a predmetná dvojica sa do akcie má dostať o 23:00.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora