UFC - 16.01.2021 22:34

Bojovníkov chcú liečiť psychedelikami. UFC zvažuje experiment

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Počas pandémie našla najslávnejšia MMA organizácia sveta hneď niekoľkých bojovníkov, ktorí v priebehu pár týždňov vošli do klietky dvakrát. V porovnaní s bežnou polročnou prestávkou na rekonvalescenciu to bol potešiteľný poznatok pre šéfa Danu Whitea a najmä jeho peňaženku. Modriny a povrchové trhliny však zďaleka nie sú jediným zranením, z ktorého sa bojovník potrebuje po svojom vystúpení v klietke zotaviť a organizácia teraz začína uvažovať úplne iným smerom. UFC nadviazalo dlhodobejšiu spoluprácu s Clevelandskou klinikou a tá značnú časť svojich kapacít využíva na štúdium dopadov na mozog.

White sľubuje, že sa do tejto témy hlboko vloží a bude sa na nej intenzívne pracovať. Čoskoro možno nebude mať inú možnosť. V Británii je témou zákaz hlavičkovania pre futbalistov, pričom dopad kopov či úderov do hlavy je neporovnateľne nebezpečnejší. Sám však tvrdí, že ho inšpiroval dokument "Real Sports" od HBO, kde sa viacerí bývalí bojovníci zdôverili a porozprávali o nepríjemných následkoch. Medzi nimi aj Ian McCall, ktorý v minulosti práve v UFC bojoval a má tak nakročené k tomu, aby sa stal tvárou tejto vznikajúcej kampane. Práve on však hovorí, že mu pomáhajú drogy ako LSD či psychedelické huby. Ich držanie a využívanie je však vo viacerých krajinách sveta problémové a pravidlá sa líšia aj v jednotlivých štátoch naprieč USA.

Existujú viaceré štúdie, ktoré dokazujú priaznivé účinky psychedelík na liečbu traumatických poranení mozgu či pri chronickej traumatickej encefalopatii. Toto degeneratívne ochorenie spôsobujú práve opakované úrazy hlavy. Od roku 2019 s touto myšlienkou intenzívne pracuje napríklad medicínska fakulta na Johns Hopkins University v americkom Baltimore. Pre bojové športy to až doteraz bola tabu téma, napriek tomu, že odborníci upozorňovali na traumatické zranenia mozgu u športovcov, ich početnosť, fatálnosť či s nimi spojené sklony ku samovražde. O devastačných následkoch pred časom rozprával aj ďalší MMA bojovník Spencer Fisher, ktorého kognitívne schopnosti v 44 rokoch boli značne znížené.

"Po ceste niekam som zabúdal, kam vlastne idem, pociťoval som stavy depresie, závraty a nazýval som ľudí inými menami, keďže som si nesprávne vybavoval, ako sa volajú. Dokonca aj pri vlastných deťoch som mal problém rozpamätať sa, ako sa volajú. Rovnako som mal problémy s rovnováhou a ťažko som si pamätal, čo som robil včera. Spomienky týždeň či mesiac staré sú totálne rozmazané," povedal v rozsiahlom rozhovore bývalý fighter welterovej a ľahkej váhy. White vtedy na jeho slová reagoval veľmi chladne a cynicky. Rodák zo Severnej Karolíny vraj nie je prvý, od koho podobné príbehy počul, MMA je tvrdý a kontaktný šport a podobné následky k nemu patria.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora