Cyklistika - 19.09.2019 00:13

Okolo Slovenska sa zmenilo na Okolo zeleného stola

Zdroj: huste/sita

Ako Pat a Mat pôsobili dnes rozhodcovia po vyhlásení výsledkov na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska. Čo sa dialo?

Belgičan Yves Lampaert z tímu Deceuninck-QuickStep si v stredu podvečer na bardejovskom námestí prebral žltý dres pre priebežného lídra 63. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Jeho radosť však trvala iba niekoľko desiatok minút. Rozhodcovia po proteste tímu Groupama-FDJ dodatočne upravili výsledky dopoludňajšej poletapy a na pozíciu číslo jeden sa posunul víťaz popoludňajšej časovky Švajčiar Stefan Küng.

Nejasnosti vo výsledkovej listine spôsobil pád v závere úvodnej poletapy, ktorý rozdelil pelotón. Arbitri pôvodne udelili rovnaký čas ako víťazovi iba prvým siedmim mužom a skupine od šestnásteho jazdca nižšie dali štrnásťsekundovú stratu. Lampaert finišoval dopoludnia na desiatej priečke s mankom ôsmich sekúnd, zatiaľ čo Küng bol 46. s odstupom štrnástich sekúnd. V jazde proti chronometru síce švajčiarsky časovkársky majster zdolal Belgičana o tri sekundy, no v celkovom poradí zostal za ním. Jeho francúzsky zamestnávateľ však s týmto rozhodnutím nebol stotožnený a rozhodcovia po dlhšej úvahe usúdili, že zmažú rozostupy spôsobené pádom a "balík" časovo spoja. Küng preto napokon poskočil o tri sekundy pred svojho súpera.

"Cítil som to tak, že ma obrali o žltý dres. Jazdil som dopoludnia v pelotóne a bolo podľa mňa nefér, že som dostal sekundy navyše. Rád by som bojoval o celkové víťazstvo, sú to pekné preteky v príjemnom prostredí. Cyklistika je nebezpečný šport a nikto nechce riskovať zranenia. Nemôžem riskovať len preto, aby som zostal vpredu so šprintérmi," povedal 25-ročný Švajčiar, ktorý prišiel na Slovensku v rámci prípravy pred majstrovstvami sveta. "Pricestoval som v dobrej forme, mám za sebou trojtýždňové sústredenie v nadmorskej výške. Išiel som do časovky s tým, že ju chcem vyhrať a mal som sebavedomie, že môžem triumfovať. Trať bola technická, rýchla, stále sa išlo hore alebo dole. Som šťastný, že som zdolal náročných súperov," doplnil.

Zatiaľ čo Küng po chvíľach sklamania zažil pocit zadosťučinenia, Lampaertovi preteky na Slovensku zatiaľ neprinášajú šťastie. V uplynulej edícii obsadil dvakrát druhé miesto a v stredu zostal opäť tesne pod najvyšším stupienkom. Rovnako druhá priečka mu patrí aj v celkovom poradí. "Bola to veľmi náročná časovka s technickými pasážami. Dal som do toho všetko od prvého do posledného metra, ale nestačilo to na Stefana. Vyzerá to tak, že na Slovensku je pre mňa náročné vyhrať. Napriek tomu som z môjho výkonu šťastný," uviedol 28-ročný rodák z Izegemu.