Giro d’Italia - 02.05.2018 11:14

Giro d´Italia bez Slovákov, prečo nejde Sagan?

Zdroj: sita/huste.tv

Stoprvý ročník cyklistických pretekov Giro d´Italia bude bez slovenského zastúpenia. Dva dni pred piatkovým Grande Pardenza, čiže Veľkým štartom v izraelskom Jeruzaleme, sú známe súpisky všetkých 22 zúčastnených tímov a v osmičke Bora-Hansgrohe nie je slovenský cyklista. V zostave nemeckého družstva chýbajú jeho dve najväčšie hviezdy Slovák Peter Sagan a Poliak Rafal Majka, obaja absolvujú o dva týždne neskôr preteky Okolo Kalifornie (13.- 19. 5.). Tradične etapové podujatie na západnom pobreží USA bude pre trojnásobného majstra sveta Sagana aj vrchárskeho špecialistu Majku začiatkom prípravy na Tour de France.

Na Giro d´Italia (4.- 27. 5.) sa v drese tímu Bora-Hansgrohe predstavia traja Nemci (Christoph Pfingsten, Rüdiger Selig, Andreas Schillinger), dvaja Rakúšania (Patrick Konrad, Felix Grossschartner), dvaja Taliani (Cesare Benedetti, Davide Formolo) a írsky šprintérsky špecialista Samuel Bennett.

Prvé podujatie cyklistickej Grand Tour Giro d´Italia štartuje v piatok 4. mája časovkou na 9,7 km v izraelskom Jeruzaleme. Väčšina pretekárov a členov realizačných tímov sa do Svätej zeme letecky presunula už v utorok podvečer. Okrem časovky aj ďalšie dve etapy Giro d´Italia 2018 povedú izraelským územím s cieľovými mestami Tel Aviv a Eilat. Ide o prevratné rozhodnutie organizátorov, vôbec prvýkrát sa stane, že časť pretekov prestížnej Grand Tour (Giro d´Italia, Tour de France, Vuelta) sa presunie mimo Európu. Giro d´Italia 2018 vyvrcholí v nedeľu 27. mája 21. etapou so štartom aj cieľom v Ríme.

Giro d´Italia sa od roku 2010 začína pravidelne každé dva roky mimo Talianska. Dejiskami Grande Partenza boli postupne holandský Amsterdam, dánsky Herning, severoírsky Belfast a holandský Utrecht. Úvod Giro d´Italia 2018 na Blízkom východe je aj odkaz na 70. výročie vzniku štátu Izrael a zároveň spôsob na vylepšenie imidžu krajiny, ktorá sa pre množstvo ľudí spája s vojnovým besnením v súvislosti s izraelsko-palestínskym konfliktom.