Giro d’Italia - 14.10.2020 10:30

Giro d'Italia sa môže skončiť každý deň. Sme tí poslední, ktorí by sa mali sťažovať, vraví Sagan

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Okrem skvelého výkonu a suverénneho víťazstva Petra Sagana v 10. etape Giro d'Italia rezonuje vo fanúšikovských aj odborných kruhoch ešte jedna nemenej zaujímavá téma. Dokončí sa vôbec aktuálna edícia Giro d'Italia podľa plánu?

Pozitívne testy na koronavírus Stevena Kruijswijka, Michaela Matthewsa či zamestnancov viacerých tímov mali za následok predčasný odchod domov pre všetkých členov zoskupení Mitchelton-Scott a Jumbo-Visma a rovnaký krok zvažujú aj niektorí ďalší. Nastavili tým ostré zrkadlo organizácii pretekov, ktorým patrí v cyklistickej hierarchii druhá priečka hneď za Tour de France. "Momentálne sme v bode, keď sa to celé vymyká z rúk. Nastolili sa otázky o priepustnosti 'bubliny' na Giro d'Italia a už aj o tom, či preteky vydržia až do samého konca. Nikto nechce, aby boli preteky predčasne ukončené. Vzhľadom na pribúdajúce pozitívne testy to však úplne nemožno vylúčiť," napísal špecializovaný portál Cyclingnews.

Viacerí jazdci sa už na začiatku pretekov posťažovali, že v hoteloch, v ktorých bývajú, nie sú dostatočne izolovaní od verejnosti. "Náš tím vyvinul veľké úsilie, aby sme dostali oddelené jedálne, ale na chodbách a vo vstupnej hale sa stretneme s množstvom ubytovaných hostí," uviedol pre portál VeloNews jazdec Chad Haga z tímu Sunweb. "Bolo pre nás šokujúce vidieť v hoteli bežných hostí. Už vtedy sme si začali klásť otázky, či prijímajú všetky potrebné opatrenia. Môžete robiť čokoľvek pre svoju bezpečnosť a ochranu pred vírusom, ale presne toto je slabé miesto, ktoré môže pochovať celú našu snahu," dodal Američan, aktuálne 66. muž celkového poradia pretekov.

Jeho krajan Brandon McNulty (UAE Team Emirates) finišoval v utorkovej etape hneď za Saganom na 2. mieste a má podobný názor ako Haga: "Teraz je možné všetko. Aj to, že každý nový deň na Gire bude zároveň aj posledný. Všetci to tak cítime. Zároveň však vieme, že bezpečnosť je najdôležitejšia pre všetkých. Nielen pre cyklistov, ale aj ľudí v Taliansku."

Peter Sagan na margo tohto problému menej kriticky pre Cyclingnews povedal: "Situácia je taká, aká je. V súčasnej situácii môžeme byť vôbec radi, že súťažíme. Niekoľko pretekov už po reštarte sezóny zrušili ako tie v Holandsku. Čo teda môžem na to povedať? Myslím si, že organizátori robia všetko, aby nás chránili. Sme vo vnútri bubliny, ale nechcem na to príliš myslieť. Je to niečo, čo nemôžeme zmeniť. Môžeme len nosiť masky a umývať si ruky."

Majiteľ 114 triumfov v profikariére na ceste všeobecnejšie doplnil, že súčasná zlá pandemická situácia sa netýka iba cyklistiky alebo športu, ale zasiahla celý svet. "Ste v tom aj vy novinári, zatvorené reštaurácie, celá populácia. Tých problémov vo svete je veľmi veľa. My však stále jazdíme, čiže sme tí poslední, ktorí by sa mali sťažovať," doplnil Sagan.

Stredajšia 11. etapa Giro d'Italia na trase Porto Sant'Elpidio - Rimini (182 km) bude mať takmer úplne rovinatý profil a len jednu vrchársku prémiu IV. kategórie. V závere sa očakáva boj plnokrvných šprintérov o víťazstvo, do ktorého by sa opäť mohol zapojiť aj Peter Sagan.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora