Peter Sagan - 13.09.2019 23:00

Matthews opäť víťazom Grand Prix Cycliste de Québec. P. Sagan tesne druhý

Zdroj: sita

Austrálčan Michael Matthews z tímu Sunweb vyhral jednorazové cyklistické podujatie Grand Prix Cycliste de Québec, ktoré je tradičným septembrovým dielom v bohatej mozaike podujatí WorldTour. Dvadsaťosemročný rodák z Canberry obhájil prvenstvo spred roka a ovládol piatkové preteky so štartom aj cieľom v Québec City (201,6 km). Slovák Peter Sagan vo farbách Bory-Hansgrohe finišoval s minimálnym odstupom na druhej priečke, tretí skončil Belgičan Greg Van Avermaet z družstva CCC.

Cyklisti súperili už jubilejný desiaty raz na členitom a zvlnenom mestskom okruhu v Québecu s dĺžkou 12,6 km, ktorý absolvovali dovedna šestnásťkrát. Pelotón musel čeliť v priebehu pretekov viacerým únikom, ale kontroloval ich a od méty 25 km pred cieľom sa balík držal pokope. V záverečnom kole sa síce viacerí jazdci skúšali zaútočiť, ich snaha však tiež nepriniesla želaný efekt. Rozhodujúca selekcia nastala až v poslednom stúpaní. Z pelotónu sa oddelili Julian Alaphilippe, Diego Ulissi, Van Avermaet, Sagan či Matthews. V posledných metroch začali taktizovať, priblížili sa k ním ďalší pretekári, no austrálsky cyklista si ušetril najviac síl a oslávil svoj 35. profesionálny triumf.

Sagan absolvoval v Québecu len druhý štart od konca júlovej Tour de France. V kanadskom meste sa mu dlhodobo darí, v rokoch 2016 a 2017 na tradičnom zámorskom podujatí triumfoval. Rodák zo Žiliny si pripísal už 103. druhé miesto v profikariére. Okrem toho má na konte 113 víťazstiev a ďalšie môže pridať v nedeľu, kedy sa predstaví na "klasike" v Montreale.

Výsledky - Grand Prix Cycliste de Québec (Québec City - Québec City, 201,6 km): 1. Michael Matthews (Aus.) Sunweb 5:13:01 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 3. Greg Van Avermaet (Bel.) CCC, 4. Diego Ulissi (Tal.) UAE Team Emirates, 5. Jasper Stuyven (Bel.) Trek-Segafredo, 6. Tom-Jelte Slagter (Hol.) Dimension Data - všetci rovnaký čas ako víťaz