Peter Sagan - 26.09.2019 17:33

Juraj Sagan: Chcem zostať pri bratovi čo najdlhšie

Zdroj: huste/sita

Pomocníci Petra Sagana v boji o štvrtý dúhový dres sú pred svetovým šampionátom dobre pripravení

Petrovi Saganovi budú v úsilí o zisk štvrtého titulu majstra sveta v cestnej cyklistike pomáhať traja tímoví kolegovia. V slovenských reprezentačných farbách sa na šampionáte v anglickom Yorkshire predstavia v elitnej mužskej kategórii okrem trojnásobného držiteľa dúhového dresu aj Juraj Sagan s Erikom Baškom z Bory-Hansgrohe a Ján Andrej Cully z Dukly Banská Bystrica. Všetci traja absolvovali v rámci prípravy na MS etapové preteky Okolo Slovenska, kde boli priamo pod dohľadom reprezentačného kouča a športového riaditeľa Bory Jána Valacha.

"Baška je v dobrej forme. Bude pre nás vhodným mužom na tento typ pretekov. Juraj Sagan ide výkonnostne hore a na Okolo Slovenska dolaďoval už len posledné detaily," uviedol 43-ročný Valach. Baška na domácich cestách trikrát atakoval pódiové umiestnenie, ale v troch hromadných dojazdoch obsadil vždy štvrté miesto a v celkovom poradí sa zaradil na deviatu priečku. Starší z bratov Saganovcov finišoval na 36. pozícii, keď za víťazným Belgičanom Yvesom Lampaertom zaostal o 2:43 min.

Juraj Sagan bol pri všetkých troch doterajších triumfoch brata Petra a čaká ho už siedma účasť na svetovom šampionáte. Úradujúci slovenský majster preto dobre vie, ako prebieha boj o titul a ako v ňom byť úspešný. "Mojou úlohou bude strážiť favoritov a zostať čo najdlhšie pri bratovi. Ak nastane nebezpečná situácia, tak budeme musieť sťahovať náskok alebo to zavrieť. Petrove šance na úspech sú vysoké, ale majstrovstvá sveta sú vždy o šťastí. Musí nám vyjsť všetko, aby sme uspeli," povedal J. Sagan pre agentúru SITA.

Baška v predchádzajúcich dvoch edíciách svetových šampionátov nedokončil preteky mužov elite. V aktuálnej sezóne sa mu však darilo na majstrovstvách Európy v holandskom Alkmaare, kde sa dlho držal v skupine najväčších favoritov a obsadil konečné 21. miesto. "Bude to náročné, s Jurajom sme však dobre pripravení. Majstrovstvá sveta sú stále špecifické. Čaká nás 285 kilometrov, bude to stále hore a dole. Sú to jednodňové preteky, a tak pôjde každý naplno. Navyše, svoju úlohu môže zohrať aj počasie," povedal rodák z Dohnian, ktorý je spokojný s aktuálnou formou.

Nedeľňajšie preteky mužov s hromadným štartom povedú z Leedsu do kúpeľného mesta Harrogate a budú mať dĺžku 285 km. Cyklisti najskôr absolvujú 187 km zvlnenou krajinou, aby prvýkrát preťali cieľovú čiaru. Následne ich v Harrogate čaká sedem okruhov s dĺžkou 14 km, na ktorých bude pripravené vždy jedno kilometrové stúpanie na Harlow Moor Road s priemerným sklonom 5,6 %.