Peter Sagan - 28.01.2020 07:32

Sagan opäť v závere prešpurtovaný

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste

Kolumbijský cyklista Fernando Gaviria z tímu UAE Emirates sa stal víťazom druhej etapy 38. ročníka argentínskeho podujatia Vuelta a San Juan Internacional. V napínavom špurte pelotónu odsunul na druhé miesto domáceho Nicolása Javiera Naranja a pripísal si na konto už 41. víťazstvo v profesionálnej kariére. Poradie na stupňoch víťazov doplnil Talian Marco Benfatto, ktorý získal aj cenný skalp Petra Sagana. Rodák zo Žiliny sa v pondelok musel uspokojiť s piatou priečkou.

Druhá, takmer 169 km dlhá etapa mala rovinatý charakter a cyklisti absolvovali iba 260 výškových metrov. Približne 66 km pred cieľom bola pripravená jediná horská prémia, ale stúpanie tretej kategórie malo iba 800 metrov s priemerným sklonom 1,3%. Do úniku sa dostala osemčlenná skupina, v záverečnej polhodine etapy sa skresala na dvoch mužov, no Robin Carpenter a Robin Jurado boli jedenásť kilometrov pred cieľom dostihnutí.

Podľa očakávaní sa rozhodovalo v záverečnom špurte. Posledné kilometre neobsahovali žiadne zákruty, a tak si šprintérske tímy mohli pripraviť svoje "vláčiky". Tím Bora-Hansgrohe však koncovku nezvládol najlepšie. Peter Sagan bol dlho príliš vzadu, potom sa snažil vyviesť za Gaviriom, ale v tomto súboji ťahal za kratší koniec. Práve Kolumbijčan je novým lídrom celkovej klasifikácie, trojnásobný majster sveta Sagan figuruje na ôsmej priečke.

"Tím odviedol veľmi dobrú prácu od začiatku do cieľa a kontroloval vedúcu skupinu. Bohužiaľ, v cieľovej rovinke som bol trochu ´zavretý´, nedokázal som sa z toho dostať a ísť si za víťazstvom. Pocity sú dobré, ale stále potrebujem nejaký čas na to, aby boli moje nohy v optimálnej kondícii. Som šťastný, že sa môžem pretekať na tomto podujatí, diváci boli fantastickí," povedal Peter Sagan pre web tímu Bora-Hansgrohe.

Na Saganove slová nadviazal aj športový riaditeľ tímu Ján Valach. "Dnes sme sa sústredili na záverečný šprint pelotónu. Kontrolovali sme etapu, osemčlenný únik sme si držali na krátky odstup a 10 km pred cieľom sme ho dostihli. Boli tam aj nejaké pády, ale naši pretekári sa im vyhli, čo je dobré. V posledných kilometroch sme vybrali Pawla Polianského, Daniela Ossa a Oscara Gatta, aby rozbiehali šprint pre Petra. Napokon skončil piaty."

V utorok čaká pretekárov v Argentíne individuálna časovka na 15,2 km, ktorá by mala zamiešať celkovým poradím. Najťažší bude samotný záver, keď sa terén mierne zdvihne a na trati bude niekoľko ostrejších zákrut. Medzi favoritov možno radiť Saganovho tímového kolegu Macieja Bodnara či duo belgického tímu Deceuninck - Quick Step Julian Alaphlippe - Remco Evenepoel.

Vuelta a San Juan Internacional (Arg.) - výsledky:

2. etapa: (Pocito - Pocito, 168,7 km): 1. Fernando Gaviria (Kol.) UAE Emirates 3:30:06 h, 2. Nicolás Javier Naranjo (Arg.) Agrupacion Virgen De Fatima, 3. Marco Benfatto (Tal.) Bardiani-CSF Faizane, 4. Piet Allegaert (Belg.) Cofidis, 5. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 6. Travis McCabe (USA) Israel Start-Up Nation - všetci rovnaký čas

Poradie po 2. etape: 1. Fernando Gaviria (Kol.) UAE Emirates 7:15:10 h, 2. Rudy Barbier (Fr.) Israel Start-Up Nation - rovnaký čas, 3. Manuel Belletti (Tal.) Androni Giocattoli-Sidermec +4 s, 4. Nicolás Javier Naranjo (Arg.) Agrupacion Virgen De Fatima +4, 5. Tomas Contte (Arg.) Equipo Continental Municipalidad de Pocito +6, 6. Marco Benfatto (Tal.) Bardiani-CSF Faizane +6, ... 8. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +10

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora