Peter Sagan - 13.03.2020 16:28

Giro d’Italia sa definitívne posúva, nový termín má byť známy najskôr v apríli

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: huste.tv/sita

Organizátor 103. ročníka cyklistických pretekov Giro d’Italia, spoločnosť RCS Sport, definitívne posunul začiatok podujatia na neskorší termín. Usporiadatelia prvej Grand Tour sezóny v piatok najskôr informovali o tom, že úvodné tri etapy naplánované na 9. až 11. mája v Maďarsku sa neuskutočnia podľa pôvodného harmonogramu. Krátko potom však RCS Sport prinieslo informáciu o tom, že preteky sa vzhľadom na súčasnú situáciu v boji proti koronavírusu odkladajú na neurčito. Ich nový termín nebude známy skôr ako 3. apríla, píše sa na oficiálnom webe Gira.

"RCS Sport berie do úvahy medzinárodnú a národnú situáciu, ktorá momentálne panuje v súvislosti s ochorením COVID-19. Začiatok pretekov preto bude posunutý. Po rozhodnutí organizátorov, že tri etapy v Maďarsku sa neuskutočnia podľa plánu, sa všetky zainteresované strany zhodli, že štart v Budapešti je potrebné odložiť na neskôr," uvádza sa vo vyhlásení.

V Maďarsku momentálne platí zákaz organizovania hromadných verejných podujatí, a tak nie je možné na území krajiny usporiadať medzinárodnú akciu takého rozmeru. Ešte prísnejšie opatrenia prijali v boji proti koronavírusu v Taliansku, ktoré je spomedzi európskych krajín najviac ohrozené pandémiou.

Odklad začiatku Gira je smutnou správou aj pre slovenských fanúšikov, ktorí sa chystali na úvodné tri etapy do susedného Maďarska, aby videli v akcii Petra Sagana. Ostro sledované preteky mali odštartovať v sobotu 9. mája v Budapešti krátkou individuálnou časovkou na 8,5 km. Na druhý deň mala nasledovať etapa z Budapešti do Győru (195 km) a v tretí deň mali cyklisti súperiť na trase Székesfehérvár - Nagykanizsa (204 km). Obe tieto etapy mali mať rovinatý charakter s predpokladom hromadného špurtu a šancou Sagana zaútočiť na víťazstvo.

Začiatkom tohto týždňa prezident Medzinárodnej cyklistickej únie David Lappartient vyhlásil, že by bolo katastrofa pre svetovú cyklistiku, ak by sa Giro d’Italia a Tour de France nemohli v tomto roku uskutočniť pre obavy z ďalšieho rozšírenia koronavírusu.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora