Etapy - 17.09.2020 17:48

18. etapa TdF: Dvaja králi jednej stajne

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: huste.tv/TdF

Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) obsadil tretie miesto na rýchlostnej prémii v 18. etape na Tour de France a prípísal si 15 bodov do bodovacej súťaže. Keďže však prémiu vyhral Saganov najväčší rival Ír Sam Bennett (Deceuninck - Quick Step), práve tento pretekár zvýšil na čele náskok pred Saganom na 52 bodov. Tretia priečka v súťaži o zelený dres patrí Talianovi Matteovi Trentinovi, ktorý zaostáva za Saganom o 11 bodov.

Na 175 km dlhej trati z Méribelu do mesta La Roche-sur-Foron prišli do cieľa bok po boku tímoví kolegovia z Ineosu Grenadiers Poliak Michal Kwiatkowski a Ekvádorčan Richard Carapaz. Za víťaza bol určený Poliak. Žltý dres lídra Tour si aj po poslednej horskej etape tohtoročného itinerára udržal Slovinec Primož Roglič (Jumbo-Visma). Pred krajanom Tadejom Pogačarom zo SAE Emirates má pred záverečnými tromi dňami naďalej náskok 57 sekúnd. 

Čo sme písali pred etapou?

Víťazstvo Lennarda Kämnu v 16. etape s cieľom vo Villard de Lans by nemuselo byť jediné pre tím Bora-Hansgrohe v aktuálnej edícii Tour de France. Pred osemnástou - poslednou alpskou etapou - nemecké družstvo chystá tvrdú ofenzívu v kopcoch. Na ceste z Méribel do La Roche sur Foron (175 km) cyklisti budú musieť prekonať päť kategorizovaných stúpaní, z toho jedno najvyššej HC kategórie (Montée du Plateau des Gliéres: 6 km, priemer 11,2 percenta), ďalšie dve prvej kategórie a prakticky nebudú mať čas na oddych. Pôjde sa len do kopca alebo z kopca.

"Záverečná alpská etapa bude horská dráha so štyrmi veľkými stúpaniami. Cyklisti nastúpajú 4000 metrov a nebudú mať takmer žiadnu prestávku. Táto etapa určí kráľa hôr na 107. ročníku Tour: Pogačar je síce v bodkovanom drese, ale určite sa budú chcieť utrhnúť vrchári, ktorí už nebojujú o žlté tričko v celkovej klasifikácii," pripomína špecializovaný portál Cyclingnews.

Podľa šéfa Bora-Hansgrohe Ralpha Denka už niet na čo čakať, lebo po náročnom štvrtku v Alpách sa neskôr dostanú k slovu už len šprintéri a časovkári. "Dnes to bude etapa z kopca na kopec a pre tím Jumbo-Visma bude veľmi ťažké to kontrolovať na špici. To, že cieľ nebude na kopci, ale v údolí, dáva šancu v závere presadiť sa aj menej typickým vrchárom. U nás bude Max Schachmann výnimočne motivovaný a pokúsiť sa o ďalší únik môže aj Lennard Kämna. Máme aj Felixa Grosschartnera a napokon stále aj Emanuela Buchmanna, ktorí môžu v kopcoch niečo ukázať. Bude to extrémne náročné, ale máme veľké plány. Nebudeme už na nič čakať či skúšať nejakú taktiku, pôjdeme do bitky o etapové víťazstvo," uviedol Ralph Denk v pravidelnom podcaste z Tour.

Denk sa krátko vyjadril aj k šanciam Petra Sagana v súťaži o zelený dres, kde mu aktuálne patrí druhá priečka s odstupom 47 bodov na Sama Bennetta (Deceuninck - Quick Step) a náskokom 13 bodov pred Matteom Trentinom (CCC). Šprintérska prémia príde na rad už po štrnástich kilometroch v Aime. "Zelený dres môžeme získať len vtedy, keď Sam Bennett nepríde do cieľa v časovom limite," podotkol Denk.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora