Novinky z Tour de France - 10.09.2020 17:04

Nebol to nebezpečný pohyb, bráni sa Sagan. Radšej to nekomentujem, reaguje Van Aert

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Slovenský cyklista Peter Sagan si nie je vedomý, že v šprintérskom závere 11. etapy Tour de France urobil pohyb, ktorým by zablokoval Wouta van Aerta alebo ho inak obmedzil v pohybe. Pripustil však, že sa odklonil z priamej línie, keďže si všimol, že z bariér na pravej strane vystupovala do trasy nejaká tyč. Logicky sa jej chcel vyhnúť.

"Videl som, že bariéry sú blízko a že v ich strede sa nachádza tyč pod uhlom 90°. Ak by som pokračoval tým smerom, dotkol by som sa jej riadidlami, preto som sa pohol doľava. Nemyslím si, že to bol nebezpečný pohyb. Naozaj si to nemyslím," uviedol Peter Sagan pred štartom 12. etapy pre Eurosport.

Neskôr pre ITV trojnásobný majster sveta zopakoval, že sa nesnažil blokovať alebo inak obmedziť belgického súpera Van Aerta z tímu Jumbo-Visma. Ten krátko po dojazde a ešte pred potrestaním Sagana vyjadril svoju nevôľu voči slovenskému rivalovi zdvihnutím prostredníka, za čo dostal pokutu 200 CHF. "Urobil som si svoj vlastný šprint, podľa seba. Nikdy sa nesnažím niekoho alebo niečo blokovať. Iba som bojoval o vlastné prežitie," doplnil Sagan.

Na otázku francúzskej televízue RTBF ako hodnotí reakciu Van Aerta na jeho manéver, Sagan odpovedal: "Po takomto finiši má každý nárok na neprimeranú reakciu. Je to často otázka emócií. Van Aert je mladý a silný, ale mal by byť aj trochu viac uvoľnený." Belgičan sa pre TV Sporza len pousmial, keď bol vyzvaný na to, aby reagoval na Saganovu obranu: "Radšej sa zdržím komentára. Samozrejme, včera som reagoval prehnane. Slobodne to pripúšťam. Možno to nebol najlepší začiatok konverzácie..."

Saganovi napokon rozhodcovia vzali všetky body, ktoré vybojoval v cieli aj na rýchlostnej prémii počas 11. etapy na Tour de France. V súťaži o zelený dres prišiel o šancu priblížiť sa írskemu súperovi Samovi Bennettovi a pred 12. etapou za ním zaostával o 68 bodov. Šprintér tímu Deceuninck - Quick Step pridal ďalšie dva body náskoku na šprintérskej prémii, ktorá bola v 12. etape už na 51. km v Le Dorat. Bennet si tam za siedme miesto vybojoval 9 bodov. Sagan špurtoval na deviatej priečke so 7 bodmi. Prémia sa stala korisťou muža z úniku Nemca Nilsa Politta. Dvanásta etapa Tour de France na trase Chauvigny - Sarran je s 218 km najdlhšia v tohtoročnej edícii pretekov. Najlepší v cieli sa očakávajú po 17.15 h.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora