Vuelta - 13.09.2019 18:20

Prekvapil samostatným únikom. Devätnásta etapa Vuelty korisťou Cavagnu

Zdroj: sita, youtube

Francúz Rémi Cavagna z tímu Deceuninck Quick-Step sa stal víťazom piatkovej 19. etapy cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa 2019. Stále iba 24-ročný rodák z mesta Clermont-Ferrand si pripísal tretí profesionálny triumf a premiérový na podujatí Grand Tour, keď doviedol do úspešného konca samostatný únik. Na čele celkového poradia nedošlo k zmene, červený dres pre lídra si udržal Slovinec Primož Roglič z celku Jumbo-Visma.

Po štvrtkovej náročnej horskej skúške čakala cyklistov rovinatá etapa z Ávily do Toleda s dĺžkou 165,2 km. Pelotón absolvoval na trati jedinú horskú prémiu, aj to len tretej kategórie, ktorá bola pripravená hneď po štarte. Z balíka sa rýchlo odpojila deväťčlenná skupina a približne 25 km pred cieľom z nej individuálne zaútočil Cavagna. Talentovaný francúzsky cyklista musel v závere čeliť tlaku pelotónu, ale zvládol aj náročný posledný kilometer, ktorý mal na niektorých miestach sklon až 15 %. Nahnevaný prišiel do cieľa írsky špurtér Bory-Hansgrohe Sam Bennett, ktorému ušiel etapový triumf len o päť sekúnd. Zaujímavosťou je, že Deceunincku Quick-Step patrili vďaka Zdeňkovi Štybarovi s Phillippom Gilbertom vo výsledkovej listine aj pozície číslo tri a štyri. Piaty finišoval Alejandro Valverde z Movistaru.

Úradujúci majster sveta vďaka aktivite v záverečných metroch znížil odstup od vedúceho Rogliča o tri sekundy na 2:47 min a zostal na druhej priečke celkového poradia. Tretí je jeho tímový kolega Kolumbijčan Nairo Quintana s mankom 3:31 min.

Sobotňajšia 20. etapa z Arenas de San Pedro na vrchol Plataforma de Gredos prinesie poslednú šancu na zmeny v celkovom poradí. Cyklistov bude čakať náročných 190 km, v rámci ktorých absolvujú až šesť horských prémií.

Výsledky - Vuelta 2019:

19. etapa: Ávila - Toledo (165,2 km): 1. Rémi Cavagna (Fr.) Deceuninck Quick-Step 3:43:34 h, 2. Sam Bennett (Ír.) Bora-Hansgrohe, 3. Zdeněk Štybar (ČR) Deceuninck Quick-Step, 4. Philippe Gilbert (Bel.) Deceuninck Quick-Step, 5. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar - všetci +5 s, 6. Tosh Van der Sande (Bel.) Lotto-Soudal +8

Poradie po 19. etape: 1. Primož Roglič (Slovin.) Jumbo-Visma 75:00:36 h, 2. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +2:47 min, 3. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +3:31, 4. Miguel Ángel López (Kol.) Astana +4:17, 5. Tadej Pogačar (Slovin.) UAE-Team Emirates +4:49, 6. Rafal Majka (Poľ.) Bora-Hansgrohe +7:46