Hyundai extraliga žien - 20.08.2019 19:52

Výrazná stopa extraligistiek na Slovak Floorball Cupe

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Facebook

Cez víkend skončil štvrtý ročník prestížneho podujatia Slovak Floorball Cup, ktorý bol tento raz obsadený ešte kvalitnejšie ako v minulosti a o celkové prvenstvo sa bojovalo v piatich kategóriách. Elitnú mužskú ovládol v šesťčlennej konkurencii účastník najvyššej fínskej súťaže Nokian KRP, spomedzi mužských tímov "pro" sa najlepšie viedlo slovenskému extraligistovi Snipers Bratislava, otvorený mužský turnaj ovládol výber Maskantje Juniors 00 a spomedzi juniorov sa tešil český celok IBF Tuppar Střešbörg. Ženské zlato bral jeden z dvoch výberov Od Tatier k Dunaju a práve na poslednú spomenutú kategóriu si posvietime detailnejšie. Po piatich bratislavských halách sa premávali desiatky hráčok, ktoré budeme môcť sledovať aj v priamych prenosoch Hyundai Extraligy.

Tradične veľkú pozornosť pútal FRAM Team. Jeho mužský aj ženský tím obsadil zhodne tretiu priečku, pričom dievčatá obhajovali triumf spred roka. Zaobísť sa museli bez reprezentačnej kapitánky Lucie Jelínkovej, no hrajúca manažérka Michaela Krivulčíková preto väčší tlak a viac zodpovednosti necítila: "Dievčatá sú dospelé a nie sme spolu na turnaji prvýkrát. Chýbala len účasť a pomoc Lulu, či už na ihrisku alebo mimo neho." Nabitý tím pritom mal v kádri hviezdy svetového formátu ako Denisa Ferenčíková či Paulína Hudáková aj viaceré hviezdy domácej súťaže. "Poznáme sa spolu niekoľko rokov a taká pomoc a zábava sa proste neodmieta," doplnila Krivulčíková aj s pochvalou samotného podujatia: "Turnaj máme rady a vždy sa rady zúčastníme. Organizátori sa snažia každým rokom o niečo vylepšiť turnaj a urobiť ho čoraz kvalitnejším. Párty vždy záleží od ľudí okolo vás, čiže na výbornú," Tretia priečka bola pre tento výber miernym sklamaním, ale súviselo to najmä s vysokým počtom kvalitných výberov. "Celý turnaj sme šli ťažkým pavúkom, do ktorého nielen víťazky určite patria a zaslúžia si pochvalu a nech na sebe stále makajú, aby florbal na Slovensku išiel stále hore a tým správnym smerom," uzatvára rodáčka z Dolného Kubína.

Čarom podobných turnajov je aj to, že karty dokážu výrazne zamiešať tímy, ktoré by sme v hierarchii slovenských súťaží hľadali márne. "Od Tatier k Dunaju" poslal do akcie hneď dva výbery a oba sa dostali do štvrťfinále. Šlo o mladé hráčky z juniorskej reprezentácie, ktorých pôsobiská sú roztrúsené po Slovensku tak, ako napovedá samotný názov. Trénerskú taktovku nad hráčkami s ročníkom narodenia 2004 až 2001 držali tréneri Vladimír Gábor a Jiří Typl. "Bol to môj prvý Slovak Floorball Cup, ktorého som sa zúčastnila a pevne verím, že nebol môj posledný. Turnaj sme si s babami naozaj užili a domov sme sa vrátili len s pozitívnymi zážitkami a hlavne novými skúsenosťami." zhodnotila turnaj Alexandra Faktorová z Kysuckého Nového Mesta. Hoci sa v jednom tíme stretli viaceré členky reprezentačných výberov, žiadnu konkurenciu medzi nimi cítiť nebolo: "Myslím, že s babami sme si naozaj sadli. Sme super kolektív a celý turnaj nás sprevádzala dobrá nálada. Počas zápasov sme sa navzájom podporovali a povzbudzovali. Nepociťovala som medzi nami žiadne napätie či vzájomnú 'súperivosť'." Počas minulej sezóny Faktorová prenikla aj do reprezentačného A-čka a vo štvrťfinále proti FRAM-u narazila na viaceré svoje reprezentačné spoluhráčky: "Tento zápas bol pre nás ako tím jednoznačne najťažší. Vo FRAM-e hralo veľa skúsených a starších hráčok, ako Denisa Ferenčíková a Paulína Hudáková. Mali sme pred nimi určitý rešpekt, ale aj napriek tomu sme sa snažili hrať svoju hru a dať do toho všetko." Výber 'Od Tatier k Dunaju' na skúsenejšom výbere stroskotal, no "béčko" ho v semifinále zdolalo 4:2 a nakoniec sa tešilo z celkového triumfu po finálovej výhre nad Nowym Targom.

Podobným príkladom turnajového tímu sú aj Skarpety. "Tím Skarpety vznikol minulý rok na turnaji v Košiciach. S dievčatami sme sa dohodli, že si založíme tím, ktorý sa nebude volať Sabinov ani Spišská, a keďže bývam blízko poľských hraníc, nejaké slovíčka ovládam. Dala som návrh pre názov a baby súhlasili. V preklade z poľského jazyka sú to ponožky. Rozhodli sme sa prihlásiť na SFC. Spolu s Klaudiou Robovou sme pozháňali dosť sponzorov na nové dresy a aj na samotný turnaj," hrdo predstavila družstvo Lenka Cupráková. Práve sabinovské hviezdy sa zaradili medzi najvýraznejšie postavy tohto celku. Cupráková nazbierala 11 bodov, Klára Grossová 10 a Barbora Boháčová 7. Po tuhom osemfinálovom boji ich cesta Slovak Floorball Cupom skončila na štíte FRAM-u.

Najväčsí florbalový turnaj na Slovensku láka okrem turnajových tímov aj tie oficiálne. Už jeho tradičnou súčasťou je napríklad bratislavský Hurikán. Ten to do bratislavských hál rozhodne nemá ďaleko a podujatie si podľa Viktórie Ščasnej hráčky naplno užívajú: "Pre mňa je Slovak Floorbal Cup skôr také uvoľnenie a zábava po odmakanej letnej príprave. Skôr ide o to aby sme sa spolu zabavili a zahrali si ako tím proti zaujímavým súperom, neberieme to teda ako vážnu predprípravu. Predsa len turnaj je turnaj," Veľa avizovaných posíl z Lida tento tím na turnaji nepredviedol a zostava mala byť založená na hráčkach, ktoré budú zarezávať aj v budúcej extraligovej sezóne. "Keďže veľa dievčat bolo na dovolenke a nové baby išli hrať s inými tímami, káder sa neskladal ale 'lepil'," opisuje so širokým úsmevom brankárka. Keď sa na ihrisku stretnú viaceré hráčky z najvyššej domácej súťaže, predsa len sa to od duelov s Češkami líši. Bratislavčanky v skupine narazili na Sabinovčanky, ktoré im v minulej sezóne vystavili stopku. "Vieme, proti komu ideme hrať. Poznáme tie dievčatá, poznáme ich slabiny aj silné strany, jednotlivé hráčky aj brankárku. Takisto tréner nám k tomu vie viac povedať. Konkrétne so Sabinovčankami sme odohrali pomerne dobrý zápas aj fyzicky aj herne. Nakoniec sa ale prejavili skúsenosti repre hráčok ako aj repre brankárky, ale výsledok 2:1 je pre mňa stále fajn," skonštatovala Ščasná, pre ktorú bol základný cieľ splnený: "Turnaj sme si užili a to je najdôležitejšie,"

Michalovčanky sa na tomto turnaji v lete 2018 ukázali ako Eastern Wings Mičigen, tento raz už skorigovali názov do podoby adekvátnej klubu z východu Slovenska. V kádri síce chýbalo niekoľko ligových opôr, no v dobrom svetle sa ukázali mladé pušky, napríklad Timea Sotáková a Petra Huňadyová. Pre obe to bol prvý Slovak Floorball Cup a pripísali si na ňom dva body. "Zo začiatku nás bolo veľmi málo a viaceré dievčatá sa podarilo zohnať až na poslednú chvíľu, ale sme tu a nakoniec aj v celkom hojnom počte," spokojne zhodnotila Sotáková. Tá v sezóne 2018/19 strelila svoj prvý gól medzi ženami, zhodou okolností, práve v našom priamom prenose proti Nitre. V novej sezóne sa od nej očakávajú ďalšie, hoci prioritou budú nové študijné povinnosti spojené s nástupom na gymnázium. "Zladiť stredoškolské povinnosti s florbalom bude trochu ťažšie ako doteraz, ale budem sa snažiť zvládnuť to a chodiť pravidelne na tréningy," sľúbila odhodlane. Podobná situácia je aj v prípade Huňadyovej, ktorá rovnako svoje strelecké extraligové konto otvorila už v minulej sezóne. Padlo jej to do siete Spišskej Novej Vsi. Význam Slovak Floorball Cupu pritom vidí najmä v zlepšení spolupráce: "Dáva to priestor zohrať sa, spoznať sa navzájom a zladiť aj svoj štýl hry," Pri plánovanom znížení počtu účastníkov Hyundai Extraligy to bude vo vynovenej súťaži veľmi dôležité. "Na začiatok novej sezóny sa teším a sama som veľmi zvedavá, ako to bude celé vyzerať," konštatuje s nadšením v hlase mesiac pred úvodným ligovým buly. To z pohľadu Michalovčaniek padne 21. septembra v Kysuckom Novom Meste.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora