Novinky - 17.03.2020 20:12

Florbal pôjde po futbalovom vzore. Zatiaľ čaká a vystavil nový dátum

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Bodkou pre mnohé hráčky domácej Hyundai extraligy mal byť juniorský svetový šampionát v Uppasele, ktorý však je prinajmenšom vážne ohrozený. Viaceré súťaže, vrátane tej českej, ohlásili predčasný koniec ročníka 2019/20, no Slovenský zväz florbalu je pri verdiktoch opatrnejší. Hoci avizoval, že na začiatku aktuálneho týždňa vydá rozhodnutie o osude sezóny, rozhodol zatiaľ len o oddialení definitívy. "Vedenie zväzu si plne uvedomuje, že súčasná situácia nie je vôbec jednoduchá, je náročná a neprehľadná. Dá sa očakávať, že aktuálne opatrenia Ústredného krízového štábu SR budú dokonca ešte prísnejšie a reštriktívnejšie a budú trvať dlhšie ako 14 dní," povedal prezident SZFB Oto Divinský s tým, že sa prihliadalo aj na chuť a túžbu hráčov zahrať si play-off, ako vrchol sezóny.

Konať sa tento rok nebude tradičný turnaj o Pohár prezidenta ani Majstrovstvá Slovenska v žiadnej vekovej kategórii. Predčasne skončili aj regionálne súťaže pod hlavičkou SZFB, no tie celoštátne si ešte na finálny verdikt musia počkať. Ukončené musia byť najneskôr 24. mája 2020. Či sa dovtedy program skutočne rozbehne, sa určí 17. apríla. Práve v tento deň by malo padnúť rozhodnutie o pokračovaní alebo ukončení konfrontácií v mužskej, ženskej aj juniorskej najvyššej súťaži. "Vedenie zväzu vyzýva hráčov, funkcionárov a fanúšikov klubov, aby v plnej miere dodržiavali všetky opatrenia Ústredného krízového štábu SR, hlavne aby sa zdržiavali v dobrovoľnej domácej karanténe a aby dodržiavali všetky základné hygienické návyky, najmä dôkladné umývanie rúk. Takisto, aby sa snažili zabrániť šíreniu respiračných ochorení nosením rúška cez tvár. Pevne veríme, že Slovensko zvládne toto neľahké obdobie čo najskôr a čoskoro sa uvidíme na florbalových palubovkách," uzavrela oficiálna webstránka SZFB.

Najvyššia ženská florbaová súťaž vstúpila do sezóny 2019/20 v novom šate a tréneri i hráčky sa museli vysporiadať s viacerými mediálnymi aj marketingovými povinnosťami. Súťaž sa zužuje z desiatich na osem celkov a rozbehnuté play-off sľubovalo mimoriadne atraktívne a dramatické súboje. Lenže vrchol športovej sezóny po celom svete poznačil koronavírus, mnohé ligy boli prerušené, pozastavené alebo predčasne ukončené a tá florbalová nie je výnimkou. Kým na mužskej úrovni prišlo prerušenie ročníka tesne pred štartom play-off, ženy už mali prvý vyraďovací víkend za sebou, no žiadneho postupujúceho semifinalistu ešte nepoznali. Najlepšie to malo rozohrané Kysucké Nové Mesto, ktoré základnú časť vyhralo s náskokom piatich bodov a štvrťfinálovú sériu proti Hurikánu Bratislava vyhrávalo 2:0 na zápasy. Podobné vedenie v sérii mal v rukách aj obhajca titulu FBC Predator Sabinov v konfrontácii s Tvrdošínom. Pruské s Nitrou aj Nemšová so Spišskou Novou Vsou mali po dvoch dueloch stav série vyrovnaný a práve ich najbližšie zápasy sme vám plánovali ponúknuť aj v priamom prenose.

Florbal sa na Slovensku zatiaľ neruší, hoci takýto verdikt už padol v Českej republike po nariadení vlády o zrušení všetkých športových a spoločenských udalostí. Opatrnejšie rozhodnutie predbežne prijali Švédi aj Fíni. Kým "Suomi" čakajú s ďalším rozhodnutím do 20. marca, v krajine troch koruniek sú odhodlaní hrať, hoci aj pri zníženom počte divákov v halách. Veľkou otázkou ostávajú ešte MS 2020 junioriek, ktoré sa majú uskutočniť od 6. do 10. mája vo švédskej Uppsale. Najnovšie správy hovoria zatiaľ o tom, že IFF je odhodlaná čakať. Situáciu pozorne monitoruje, no takmer dva mesiace pred turnajom ešte uponáhľané verdikty vydávať nechce.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora