Novinky - 08.09.2021 20:19

Ženský florbal sa ladil na sezónu prvou talkshow

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Na 18. septembra je naplánovaný štart Hyundai extraligy a ešte predtým súťaž zorganizovala predsezónne stretnutie, ladené do podoby Prvej talkshow o ženskom florbale na Slovensku. Akcie v bratislavskom centre mesta sa zúčastnili dôležití partneri nielen ligy, ale ženského florbalu všeobecne a nechýbal na nej ani manažér pripravovanej televíznej stanice JOJ Šport Roman Neuschl. Eventu, moderovaného Alenou Stračiakovou sa zúčastnili hráčky popredných tímov najvyššej domácej súťaže, zástupkyňa národného tímu či kouč nášho ženského družstva, ktoré sa pripravuje na prestížny októbrový domáci Six Nations Floorball Challenge aj novembrový svetový šampionát vo švédskej Uppsale. Nechýbal ani prezident Slovenského zväzu florbalu a generálny manažér pripravovaného prestížneho podujatia.

Klubová florbalová sezóna sa naprieč Európou rozbieha v druhý respektíve tretí septembrový víkend. Juniorky na začiatku septembra absolvovali majstrovstvá sveta vo švédskej Uppsale a pozornosť A-tímu sa už koncentruje na blížiace sa veľké reprezentačné akcie. "Jadro tímu, samozrejme, máme. Pozostáva z hráčok, pôsobiacich v zahraničí, ktoré sú doplnené domácimi florbalistkami. Kostra tímu tam je, ale každoročne sa tím oslabí o hráčky, ktoré končia a je potrebné nahradiť ich mladými, ktoré sú na sebe ochotné pracovať," povedal na stretnutí reprezentačný tréner Michal Jedlička. Hoci pandémia spravila trhlinu aj v príprave jeho zverenkýň, zbytočné výhovorky nehľadá: "Pre koronavírus sa na Slovensku takmer dva roky nehralo, čo sa mimoriadne prejavilo aj na nedávnych majstrovstvách sveta junioriek, kde bolo vidieť nedostatočnú kondičnú pripravenosť. Obávam sa, že to bude vidieť aj v ženskom tíme, ale dlhodobá príprava a práca sa nemení, dievčatá vedia, čo chceme hrať a my vieme, čo od nich očakávať,"

Šampionátovou ambíciou slovenských žien bude obsadiť piate miesto, od ktorého sa prípadne môžu odraziť následné vyššie ciele. Turnaj v Trenčíne, ktorý predchádza MS, bude skvelou možnosťou svoju kvalitu potvrdiť. "Six Nations Challenge bude skvelou prípravou, v rámci ktorej si zmeriame sily so súperkami, ktoré nám budú konkurovať v boji o piate miesto na MS. Je dôležité s nimi hrať, sú to zápasy, v ktorých môžeme tvoriť a aj si oťukať súperky," hovorí český kouč na lavičke Sloveniek. Zameraním mediálnej talkshow bola najmä slovenská extraliga a Jedlička nápad chváli: "Posunúť vpred slovenskú ligu je mimoriadne dôležité. Tímy musia spoločne viac trénovať, pretože jedným či dvomi tréningami týždenne špičku nedoženú. Tam sa trénuje päť až desaťkrát týždenne a rozdiel v počte hodín je potom veľmi vidieť. Dnešná akcia je výborná v tom, že sa florbal bude viac medializovať, môže zaujať nových partnerov, priniesť peniaze a s nimi sa zvýši samotná kvalita. Vzrastie pozadie a s ním aj výkony,"

Z radov hráčok domácej ligy mali zastúpenie dve družstvá, patriace medzi topfavoritov súťaže. "Všetci sa veľmi tešíme na rozbeh sezóny a pevne veríme, že sa bude hrať, pretože minulý ročník sa prerušil v tom najlepšom," konštatuje Ema Škvrndová, kapitánka Kysuckého Nového Mesta. Kysučanky hrajú extraligu od sezóny 2015/16 a z roka na rok stúpajú tabuľkou vyššie. Ich opora verí, že tento trend bude pokračovať: "Nikto nejde zápasy prehrať a neuspieť v lige. Každý chce podať čo najlepší výkon, plniť, čo treba a nerobiť zbytočné chyby," Novinkou pritom budú aj televízne priame prenosy, ktoré hráčky môžu znervózniť aj motivovať. "Skúsenosť máme so streamovanými zápasmi cez internet, teraz nás čakajú televízne prenosy, uvidí nás viac ľudí, môžeme sa lepšie propagovať a verím, že bude väčší záujem a pritiahneme nových fanúšikov, hráčov a možno aj partnerov," hovorí ambiciózne Škvrndová.

Medzi najväčších konkurentov Kysuckého Nového Mesta v boji o titul bude patriť Nemšová, tradičný slovenský klub s tradične vysokými cieľmi. "V tíme sa veľmi tešíme, minulú sezónu nám ukončila korona, ale my sme sa poctivo pripravovali a nevieme sa dočkať prvých zápasov. Nálada v tíme je výborná a verím, že nám to vydrží," hovorí Rebeka Gáliková s vierou v čo najlepšie umiestnenie. Magické slovo "titul" sa pred prvým kolom vyslovovať nepatrí, ale v Trenčianskom kraji určite láka. "Ambície máme vysoké, sme dobre pripravené, motivované a ideme zabojovať o najvyššie méty," Gáliková je zároveň členkou národného tímu, pričom zaujímavé povinnosti jej pribudli aj mimo florbalových hál. "Moja reprezentačná budúcnosť je veľmi neistá, nakoľko som sa minulý rok stala pani učiteľkou a času je už menej ako kedysi. Určite však nič nebalím a uvidíme, čo prinesie nová sezóna a nadchádzajúci rok. Učiteľský a florbalový život sa skĺbiť dá, len si to vyžaduje dobrý time managment," dodáva s úsmevom, ale chuťou na tom pracovať.