Novinky - 14.05.2019 15:37

Talentovaný Floorball Challenge Team cestuje do Švédska

Zdroj: huste.tv

Prvá polovica mája patrila vo florbalovom prostredí slovenským juniorským reprezentantom a v závere toho istého mesiaca sa predvedie ďalšia partia našich talentovaných florbalistov. TV JOJ Floorball Challenge Team poletí na tretí najväčší turnaj sveta v tomto športe. Vo švédskom Falune sa na Jalas Floorball Cup predstaví v  konkurencii viac ako 350 tímov. Ide o výber chlapcov do 19 rokov a trénuje ich Stanislav Hujo, na klubovej úrovni pôsobiaci v Tsunami Záhorská Bystrica. Prestížny turnaj začína 30. mája a končí 2. júna. O počínaní chlapcov vás budeme počas tohto obdobia detailne informovať.

Pätnásťčlenný káder vznikal v spolupráci s vedením reprezentačnej "devätnástky". Tím je zostavený aj z chlalanov, ktorým ušla nominácia do Halifaxu, no krédom Nadácie TV Joj je pomáhať tým, ktorí sa snažia. A o tomto výbere to rozhodne platí. "Hráčov som poznal zo zápasov juniorskej extraligy, ďalších sme doplnili po komunikácii s Petrom Vrbom, ktorý je vedúci tímu juniorskej reprezentácie, a on mi dal zoznam hráčov, ktorí boli na reprezentačných zrazoch a majú svoju kvalitu. Oslovil som niektorých z týchto hráčov a prebiehali aj rozhovory s klubmi, či nám ich uvoľnia. Nie každý samozrejme bol ochotný nám svojich hráčov dať," opísal tréner Stano Hujo počiatky, po ktorých bol priestor vysvetliť si, o čo v tomto tíme pôjde: "Našou hlavnou myšlienkou je propagácia florbalu a ukázať, že aj pokiaľ sa hráči nedostanú do  reprezentácie, existujú aj ďalšie možnosti uplatnenia. Chalani majú nastavené určité pravidlá, ktoré musia dodržiavať a tím stojí na troch pilieroch: dobré výsledky v škole, ochota zlepšovať sa na tréningoch, a chuť urobiť niečo navyše - a fair-play na ihrisku a v živote tak, aby chalani išli príkladom svojim rovesníkom,"

Po viacerých sústredeniach a prípravných zápasoch sa celý proces dostal do Falunu, ktorý už len menom miestneho IBF budí u florbalových priaznivcov rešpekt. "Určili sme si vopred plán na rok a turnaj vo Švédsku je vyvrcholením a odmenou za to celé. Hľadal som turnaj, ktorý prebieha v rovnakom období ako juniorské MS," hovorí coach Challenge Teamu, no dodáva, že jeho zverenci rozhodne necestujú s roztrasenými kolenami: "Hráči sa na to tešia. Bude to niečo nové, pôjdeme od minúty k minúte, od zápasu k zápasu, vždy si niečo povieme k poslednému duelu a je to pre nás veľká výzva. Veľmi sa na to tešíme. Voči súperom máme rešpekt, veď to budú väčšinou tímy z kolísku florbalu, ale nebojíme sa toho,"

Stanislav Hujo nie je typom autoritatívneho trénera "starej školy", ale zakladá si na tom, aby florbalistom niečo odovzdal do budúcnosti: "Ja nepozerám na výsledky a zakazujem aj chalanom, aby na to pozerali a kalkulovali. Dôležitý je ich herný prejav počas celého zápasu. Aj v juniorskom tíme Tsunami sa snažím prenášať takýto pohľad a vyžadujem, aby v  zápase každý zo seba vydal sto percent. To, čo vie predviesť na tréningu, má ukázať aj v zápase a zvládnuť to v hlave, najmä pokiaľ ide o stres a nervozitu," Na úkor výsledkov to pritom nejde. Veď juniorka Tsunami sa v sezóne 2017/18 stala majstrom Slovenska. "Od svojich zverencov očakávam, že budú kreatívni, že sami budú rozmýšľať nad hrou, zvažovať čo a ako urobiť, kam sa rozbehnúť, či prihrať alebo vystreliť. Verím tomu, že toto je cesta k výchove šikovných a sebavedomých hráčov, ktorí potom v nových tímoch nájdu uplatnenie a pomôžu k dobrým výsledkom," hovorí tréner a dodáva: "Aj pri prehranom zápase so silným súperom je herný prejav niekedy oveľa lepší ako pri víťazstve nad ľahším súperom, pričom herne to chlapci odflákli,"

Zostava TV JOJ Floorball Challenge Team:
Samuel Hazucha, Viktor Stupka, Marko Hujo, Jakub Kapustík, Matúš Šablica, Noel Gondáš, Lukáš Blaszczyk, Tomáš Jurica, Marek Pászický, Roman Chovan, Jakub Vitek, Alex Pavlikovský, Samuel Habánek, Jakub Ambrozai, František Jakubjak


Ďakujeme za vaše názory