Novinky - 13.06.2018 13:45

Maskotom vlk Zabivaka, lopta nadväzuje na Telstar z Mexika 1970

Zdroj: sita, huste.tv

K futbalovým majstrovstvám sveta neodmysliteľne patria aj maskoti, ktorí sa starajú nielen o zábavu pre fanúšikov, ale reprezentujú aj danú krajinu. Na 21. MS v Rusku (14. júna - 15. júla) to bude vlk menom Zabivaka, v preklade "ten kto dal gól". Zvolili ho priaznivci v internetovom hlasovaní, na ktorom sa zúčastnilo viac ako milión ľudí. Antropomorfná šelma si získala 53 percent hlasujúcich, uspela pred tigrom (27%) a mačkou (20%). Zabivaka, ktorého vytvorila študentka dizajnu Jekaterina Bocharovová, je odetý do trička v národných farbách s nápisom "Russia 2018".

Loptu na šampionát tradične dodá odevný gigant Adidas, oficiálny partner Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Jej názov je Telstar 18. Názov je poctou prvej lopty na MS z dielne Adidas - Telstar z roku 1970 v Mexiku. Pomenovali ju po prvom telekomunikačnom satelite. Telstar je kombináciou slov "televízia a hviezda". Dizajn vychádza z pôvodnej čierno-bielej kombinácie, na rozdiel od originálu spred takmer 50 rokov nie je zošívaná, ale lepená. Vyrába sa v Pakistane.

Oficiálnou skladbou turnaja je "Live It Up" čiže "Ži naplno". Autorom je americký skladateľ a spevák Nicky Jam, ktorý nahral skladbu spoločne s Willom Smithom a Erou Istrefi. Dynamický videoklip, v ktorom vystupujú Lionel Messi, Neymar, ale napríklad aj bývalá brazílska hviezda Ronaldinho, videlo dosiaľ na youtube viac ako 20 miliónov ľudí.


Ďakujeme za vaše názory