Novinky - 11.07.2018 22:35

Chorváti prepisujú históriu. V predĺžení vyradili Anglicko a zahrajú si finále

Chorvátsko sa stalo druhým finalistom XXI. futbalových majstrovstvách sveta v Rusku (14. júna - 15. júla), v stredajšom semifinálovom súboji zdolalo Anglicko 2:1 po predĺžení. Zverenci Zlatka Daliča prehrávali už od 5. min, keď skóroval Kieran Trippier. V druhom dejstve však pridali a zásluhou Ivana Perišiča poslali duel do predĺženia. V ňom skóroval Mario Mandžukič, ktorý posunul balkánsku krajinu prvýkrát v histórii svetových šampionátov do finále turnaja. V súboji o víťaznú trofej nastúpia Chorváti v nedeľu 15. júla v Moskve o 17.00 h SELČ proti Francúzom. "Albión" čaká v sobotu na petrohradskom trávniku od 16.00 h SELČ zápas o bronz s Belgickom.

Hneď prvá strela do priestoru bránky v zápase priniesla gól. Po Modričovom faule dostali Angličania výhodu štandardnej situácie a z priameho kopu presne namieril Kieran Trippier, ktorý pravačkou zakrútil loptu za bezmocného Danijela Subašiča. Futbalisti z Britských ostrovov v úvodnej štvrťhodine súpera k ničomu nepustili a naďalej hrozili v ofenzíve. Harry Maguire však zakončoval dvakrát po rohových kopoch mimo chorvátskej svätyne.

"Vatreni" sa prvý raz osmelili až v 19. min. Ivan Perišič vystrelil po trávniku spoza šestnástky, ale rozvlnil iba bočnú sieť, takže Jordan Pickford mohol zostať pokojný. O tri minúty neskôr urobil veľkú chybu v rozohrávke chorvátsky obranca Ivan Strinič, keď prihral loptu priamo na nohu voľnému Raheemovi Sterlingovi. Krídelník Manchestru City ešte zbytočne hľadal Harryho Kana, ktorý stál v ofsajde. Presne po polhodine hry si Angličania utvorili obrovskú šancu na skórovanie. Harry Kane sa dobre zorientoval v pokutovom území a zblízka vystrelil do Subašiča. Dostal sa aj k dorážke, ale z uhla namieril len do žrde. Hneď z nasledujúcej akcie pohrozili Chorváti. Ante Rebič pokusom z hranice šestnástky preveril Pickfordovu pozornosť.

V 36. min vnikli anglickí futbalisti do rozhodenej obrany súpera. Dele Alli na seba naviazal troch hráčov, ideálne prihral úplne osamotenému Jessemu Lingardovi, no jeho technická strela skončila vedľa bránky. V záverečných sekundách prvého polčasu dostali Chorváti nečakanú príležitosť na vyrovnanie. Po nepresnom výkope Jordana Pickforda sa ocitol v šanci Ivan Rakitič, ale v šestnástke nedokázal zakončiť.

Po prestávke začali aktívnejšie Balkánci, ktorí chceli zmazať jednogólové manko. Napriek zvýšenej snahe sa však nedostávali do nebezpečných streleckých pozícií. Naopak, mohlo udrieť pred chorvátskou bránkou, kde zostal v 57. min nepokrytý Harry Kane. Najlepšiemu strelcovi svetového šampionátu na poslednú chvíľu zmaril koncovku Dejan Lovren. Šesť minút nato prenikol do pokutového územia Raheem Sterling, no bol veľmi blízko Danijela Subašiča a ten mu nedovolil adekvátne vystreliť.

Chorvátski fanúšikovia ožili až v 65. min, keď odrazená lopta doputovala k osamotenému Ivanovi Perišičovi. Hráč Interu Miláno prudko vypálil smerom na bránku, ale v zhustenom priestore pred Jordanom Pickfordom trafil iba anglických futbalistov. Rovnaký hráč napokon zdvíhal ruky nad hlavu o tri minúty neskôr, keď predskočil statického Kyla Walkera a ľavou nohou napol sieť - 1:1.

Ivan Perišič sa mohol stať onedlho chorvátskym hrdinom. V 72. min využil neistú rozohrávku "Albiónu", prešiel cez brániacich súperov a prudkou strelou z ľavej strany pokutového územia trafil vzdialenejšiu žrď. Vyrovnávajúci gól úplne zmenil obraz hry a zaskočení Angličania dlho nevedeli nič vymyslieť proti rozbehnutým Chorvátom. Po dlhšej odmlke dali o sebe vedieť v 77. min, Jesse Lingard však krížnym pokusom minul bránku.

Anglický tréner Gareth Southgate sa snažil svojich zverencov upokojiť pokynmi z lavičky, ale jeho mladé mužstvo kopilo chyby. V 82. min nebezpečne strieľal zvnútra šestnástky Mario Mandžukič a krátko potom mohol potrestať neisté vybehnutie Jordana Pickforda Ivan Perišič. Ani jeden zo spomenutých chorvátskych hráčov však neskóroval, a tak smeroval duel do predĺženia.

Angličania pôsobili v prvej polovici "extra času" čerstvejším dojmom a vypracovali si gólovú príležitosť po rohovom kope. V 99. min sa zavesil do vzduchu John Stones, loptu namieril presne smerom do siete, ale na bránkovej čiare ju zastavil pozorný Šime Vrsaljko. Unavení Chorváti z ničoho nič reagovali v nadstavenom čase úvodného predĺženia. Mario Mandžukič dostal ideálnu nahrávku pred bránku od Ivana Perišiča, ale Jordan Pickford reflexívne zasiahol.

Po zmene strán vymyslel výber Zlatka Daliča signál z rohového kopu. V 108. min smerovala lopta na voľného Marcela Brozoviča, ktorého prudká strela skončila vysoko nad brvnom. O niekoľko sekúnd neskôr však futbalisti z krajiny pri Jadranskom mori jasali. Mario Mandžukič predviedol skvelú orientáciu v pokutovom území a presnou strelou z prvej poslal Chorvátsko do vedenia. Anglický výber stavil v závere všetko na ofenzívu, no nevypracoval si gólovú možnosť a nezabránil súperovi v ceste do finále.

Majstrovstvá sveta 2018 vo futbale - Rusko - semifinále:

Moskva (Štadión Lužniki)
Chorvátsko - Anglicko 2:1 po predĺžení (1:1, 0:1)
Góly: 68. I. Perišič, 109. Mandžukič - 5. Trippier, ŽK: 48. Mandžukič, 96. Rebič - 54. Walker, rozhodoval: Cakir (Tur.), 78 011 divákov

Chorvátsko: Subašič - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinič (95. Pivarič) - Rakitič, Brozovič – Rebič (101. Kramarič), Modrič (119. Badelj), I. Perišič - Mandžukič (115. Čorluka)
Anglicko: Pickford - Walker (112. Vardy), Stones, Maguire - Trippier, Alli, Henderson (97. Dier), Lingard, A. Young (91. Rose) - Sterling (74. Rashford), H. Kane