Novinky - 14.07.2018 18:00

Bronz pre Belgičanov. Na šampionáte aj druhýkrát zdolali Angličanov

Bronzové medaily na XXI. majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku získali reprezentanti Belgicka, ktorí v sobotňajšom stretnutí o konečné 3. miesto zdolali v Petrohrade Angličanov 2:0 (1:0). O vedúci gól "červených diablov" sa už v 4. min postaral Thomas Meunier, poistku pridal v závere duelu dvoch neúspešných semifinalistov sa na štadióne Krestovskij postaral Eden Hazard. Zverenci trénera Roberta Martíneza si poradili s výberom "Albiónu" na tohtoročnom šampionáte aj druhýkrát, ich vzájomný súboj v úplnom závere skupinových bojov v Kaliningrade sa skončil 1:0 pre Belgicko. V celkovej bilancii v rámci svetových šampionátov je na tom po štvrtom meraní síl mierne lepšie belgický tím (2 - 1 - 1).

Belgičania vylepšili svoj historicky najlepší výsledok z majstrovstiev sveta z Mexika 1986, kde skončili štvrtí. Naopak, futbalisti Anglicka, ktorí sa tretíkrát prebojovali medzi najlepšie kvarteto na MS, nevyužili šancu na zisk druhého cenného kovu. V celej svojej bohatej histórii majú na konte jeden titul majstra sveta (1966). Štvrtú priečku obsadili aj na šampionáte v roku 1990.

Len do 4. min museli diváci na petrohradskom štadióne Krestovskij čakať na gólový zásah. Belgický brankár Courtois rozohral akciu, počas ktorej Lukaku vysunul na ľavej strane Chadliho a jeho center zužitkoval spoluhráč z pravej strany záložnej formácie Meunier. V 12. min mohlo byť 2:0, keď sa lopta dostala k De Bruynovi, ale pri tečovanej strele stihol zareagovať Pickford. V 23. min bol blízko k vyrovnaniu Kane pri Sterlingovom priťuknutí, no minul belgickú bránku. V 35. min sa po rohovom kope a odrazenej lopte Tielemansa dostal k zakončeniu v pokutovom území Alderweireld, ktorý však poslal loptu nad Pickfordovu svätyňu. Angličania po dvoch polčasových striedaniach začali druhé dejstvo aktívne, vypracovali si niekoľko náznakov šancí, ale bez gólového úspechu. V 70. min už hráči "Albiónu" takmer dvíhali ruky nad hlavu, ale po oblúčiku Diera smerujúceho do siete vykopol loptu z prázdnej bránky Alderweireld. O tri minúty neskôr ďalšiu možnosť hlavičkou opäť Dier a vzápätí po štandardnej situácii netrafil hlavou medzi žrde Maguire. V 80. min predviedli Belgičania super kontru, ale Pickford sa skvelým zákrokom vyznamenal pri strele Meuniera. O definitívne rozhodnutie malého finále sa o dve minúty neskôr postarali dve ofenzívne hviezdy, De Bruyne vysunul E. Hazarda, ktorý sám pred Pickfordom zvýšil na 2:0.

Majstrovstvá sveta 2018 vo futbale - Rusko - zápas o 3. miesto:
PETROHRAD
Belgicko - Anglicko 2:0 (1:0)
Góly: 4. Meunier, 82. E. Hazard, ŽK: 90.+ Witsel - 52. Stones, 77. Maguire, rozhodoval: Faghani (Irán), 64 406 divákov

Belgicko: Courtois - Alderweireld, Kompany, Vertonghen - Meunier, Tielemans (78. M. Dembélé), Witsel, Chadli (39. Vermaelen) - De Bruyne, R. Lukaku (60. Mertens), E. Hazard
Anglicko: Pickford - Phil Jones, Stones, Maguire - Trippier, Loftus-Cheek (84. Dele Alli), Dier, Delph, Rose (46. Lingard) - Sterling (46. Rashford), H. Kane