Futbal - 30.04.2020 20:06

Labilní Angličania? V rozstreloch im neveria ani vlastní fanúšikovia

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/The Sun

Keď dôjde na penaltový rostrel, nejedného priaznivca anglického futbalového mužstva zamrazí. Okamžite sa vynorí prekliatie v tejto disciplíne, ktorá za ostatné vyše dve desaťročia vyradila národný tím z viacerých prestížnych európskych či svetových podujatí. Nemecký športový psychológ Michael Brinkschulte z univerzity v Kolíne dokonca realizoval prieskum o tom, nakoľko futbaloví fanúšikovia veria svojim reprezentáciám pri realizácii penalty a anglické výsledky vyšli tak, že fanúšikovia veria v oveľa nižšiu úspešnosť ako je skutočná realita.

Šampionátová úspešnosť pri pokutových kopoch Albionu je 90-percentná, no v rozstreloch premieňajú len 60 percent svojich pokusov. Britský The Sun dal rozsiahly priestor bývalému reprezentantovi Alanovi Shearerovi, ktorý sa tejto problematike povenoval. "Realizáciu penalty som nikdy extrémne neprežíval. Je to tlak, s ktorým sa hráč musí naučiť žiť," povedal niekdajší elitný kanonier Premier League. Podstatu toho celého vidí v poctivom tréningu. "Zvykol som sa tomu venovať tri či štyrikrát do týždňa, deň pred zápasom dokonca 30 až 40 minút. Brankári bývali zo mňa otrávení a keď už toho mali naozaj plné zuby, postavil som do brány dorastenca a trénoval ešte s ním," zaspomínal.


Najaktuálnejšie veľké penaltové zlyhanie Angličanov prišlo vo štvrťfinále európskeho šampionátu 2012

Shearer zároveň dodáva, že dôležitá je aj práca so skúsenosťami a znalosťami o brankárovi a ako strelec uvažuje nad tým, či proti nemu penaltu už niekedy kopol alebo aké má slabé stránky. Zároveň si treba pamätať, kam namieril svoje predošlé pokusy, pretože to je zas fakt, s ktorým môže pracovať gólman. Sám bol pritom pri štyroch reprezentačných rozstreloch. Skóroval proti Španielsku, Nemecku a Argentíne, mýlil sa proti Poľsku. Zamýšľať sa nad vlastnou reputáciou a štatistikami je však cestou do pekla. "Osobne, kam by som kopol penaltu, som vedel už večer predtým. Vedel som, že keď trafím presne tam, kam chcem, brankár to nedočiahne, ani pokiaľ vystihne smer," prezradila legenda Newcastlu.


Na MS 2018 Angličania osemfinálový rozstrel proti Kolumbii zvládli

Každý tím má vo svojich radoch určených penaltových exekútorov, lenže v remízovom predĺžení treba vybrať ďalších niekoľko mužov, ktorí zvyčajne z bieleho bodu nekopú. Spomenul si na MS 1998 a duel s Argentínou. "Pripravoval sa David Batty a povedal som mu: 'Ak más nejaké pochybnosti, len skloň hlavu a kopni to nízko doprostred najsilnejšie, ako dokážeš,' Povedal mi, že presne to ide spraviť. Kopol to však napravo a brankár ho vychytal. Keď som sa ho spýtal, čo sa stalo, povedal, že nevie. Jednoducho si to rozmyslel," Problémom podľa neho bolo, že strelci sa vyberali improvizovane tesne pred samotnými penaltami. O dvadsať rokov neskôr pripravoval tréner Southgate špeciálne penaltové tréningy a kurzy. Keď proti Kolumbii k tomu došlo, hráči vedeli, čo treba robiť a premenili štyria z piatich.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora