Články - 14.08.2019 21:01

Rasizmus v klubovom podcaste City stál miesto dvoch moderátorov

Zdroj: huste.tv

Úvod ligového ročníka, prvý prešľap a vyhadzov z marketingovo-mediálnych štruktúr Manchestru City. Obhajca titulu, ktorý navyše nový ročník otvoril suverénnym víťazstvom 5:0 na pôde West Hamu, sa dostal pod negatívne svetlo hneď na začiatku nového ročníka. Môže za to moderátorská dvojica Mike McClean a Nigel Clucas, ktorí sa v klubovom podcaste venovali kritike klubu zo strany Číňanov za neskorý prílet do krajiny a najmä za arogantné správanie hráčov a trénera. Veci sa snažili odľahčiť a použili pritom fiktívnu postava "pána Wonga", ktorý vysvetľoval napríklad aj dôvody problémov s odletom.

Na prvý pohľad pritom nešlo o nič také vážne. Jeden z moderátorov hral rolu Wonga a s trápnym ázijským prízvukom vysvetľoval, že na palube nebol žiaden film s Jackiem Chanom, dokonca ani žiaden papierový materiál, ktorý by tohto herca, narodeného v Hong Kongu, promoval. Rozhovor pokračoval výsmechom akčných Chanových filmov a niekoľkými poznámkami na adresu Číňanov s dávkou predsudkov v sebe.

S negatívnou odozvou sa to stretlo u niektorých vysoko postavených ľudí v Manchestri City. Veď čínski investori vlastnia trinásť percent akcií. Vo svojom oficiálnom stanovisku klub síce uviedol, že podcast nie je priamo spravovaný ním a ani mu nepatrí, avšak podnikol patričné kroky, keďže podobné prejavy majú mať vo futbale nulovú mieru tolerancie. Výsledkom bolo rozviazanie spolupráce s McCleanom aj Clucasom, ktorí sa v minulosti už pustili do niekoľkých kontroverznejších tém a využili pritom, že vedenie klubu na nich nemalo priamy dosah. Evidentne však nejaké šnúrky predsa siahali až na ich stoličky.