Články - 22.08.2019 10:00

Škaredý trend v Anglicku: čo zahodená penalta, to rasistický útok

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

V priebehu štyroch dní v Anglicku rezonovali až dve zahodené dôležité penalty. Prvá znamenala prehru Chelsea v superpohárovom zápase s Liverpoolom a na vrub šla Tammymu Abrahamovi, druhou sa prezentoval Paul Pogba v lige proti Wolverhamptonu a aj pre ňu sľubne vyzerajúci rozlet Manchestru United trval len jedno kolo. Čo sa týka reakcie fanúšikov, mala jednu veľmi nemilú spoločnú črtu - rasistické urážky na adresu strelca. Do veci sa celkom rázne obuli hráči z Manchestru a obviňujú Twitter aj Instagram z toho, že nie sú schopné voči takýmto prejavom konať.

Dvadsaťjeden ročný mladík Abraham bol jediným mužom ktorý v Istanbule v rozstrele medzi Chelsea a Liverpoolom zlyhal, čo niesli viacerí fanúšikovia The Blues veľmi ťažko. Útočníka na Instagrame zasypali vulgárne a rasistické správy, ktoré ho prirovnávali k opici, volali po jeho odchode z klubu a dokonca viaceré obsahovali aj vyhrážky, že môže prísť na ulici k úrazu. Podobná bola situácia aj v Pogbovom prípade. Ten pokutové kopy nezakončuje vôbec s vysokou úspešnosťou, no napriek tomu dostal v lige proti Wolves prednosť pred Marcusom Rashfordom. Ten pritom len týždeň nazad svoju penaltu v prvom kole proti Kepovi Arrizabalagovi premenil.

"Nechutné. Sociálne médiá by s týmto mali niečo spraviť. Každé konto, ktoré je založené, by malo byť overené oskenovaním platného pasu alebo vodičského preukazu. Zastavme týchto patetických trollov, ktorí si založia kvantum účtov len preto, aby obťažovali ľudí," navrhol riešenie nahnevaný obranca Harry Maguire v snahe zastať sa Pogbu. K výzve sa pridal aj jeho spoluhráč Rashford, pričom samotný klub už začal podnikať kroky, aby rasistov vypátral a potrestal. "Jednotlivci, ktorí vyjadrujú takéto názory, nereprezentujú hodnoty nášho veľkého klubu a je povzbudivé vidieť, že väčšina fanúšikov tieto prejavy odsúdila. Manchester United má nulovú toleranciu voči akýmkoľvek formám rasizmu alebo diskriminácie a máme dlhodobý záväzok viesť proti nim kampaň," uvádza sa v oficiálnom stanovisku.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora