Články - 29.08.2019 16:30

VAR vysal všetku zábavu z futbalu a chyby pritom neodstránil

Zdroj: huste.tv

Manchester City je v úvode tejto sezóny veľkým nepriateľom novej futbalovej technológie. Video asistent rozhodcu počas troch kôl rozhodoval v zápasoch Citizens až trikrát a vo všetkých prípadoch bol finálny verdikt kľúčový a v neprospech obhajcu titulu. Niet divu, že viacerí jeho hráči nad touto novinkou ohŕňajú nosom a svoje zápasy by si pokojne vedeli predstaviť aj bez postávania arbitra pri videu, respektíve bez komunikácie cez slúchadlo.

"VAR mení futbal nielen pre hráčov, ale aj pre fanúšikov a pre všetkých, ktorí milujú túto hru. Nanešťastie, zbavuje ho to tej najdôležitejšej zložky, pre ktorú tento šport tak zbožňujeme - o emócie," povedal v rozhovore pre britskú televíziu Ilkay Gundogan. V doterajších štyroch súťažných zápasoch zasiahol vždy do akcie. V Community Shield a v prvom kole proti West Hamu ako striedajúci hráč, v dueloch s Tottenhamom a Bournemouthom bol členom základnej zostavy.

Nemec sa domnieva, že napriek aplikovaniu video technológie sú chyby rozhodcov naďalej súčasťou futbalu. Ako príklad uviedol duel s Bournemouthom, kedy rozhodca Andre Marriner nesprávne neodpískal pokutový kop po páde Davida Silvu. Na druhej strane, gól Raheema Sterlinga nebol uznaný pre trojmilimetrový ofsajd a zásah do siete Tottenhamu rozhodcovia zrušili pre nepodstatné obtretie lopty o ruku Aymerica Laporteho. "Arbitrom to jednoznačne pomáha, to sa poprieť nedá, no ja sám veľkým zástancom toho nie som. Ani rozhodnutie prostredníctvom VAR-u pritom nie je vždy jednoznačným verdiktom a po zápase sa ďalej špekuluje, či to mal byť gól, penalta alebo ofsajd," skonštatoval Gundogan s dodatkom, že v budúcnosti môže byť systém veľkým zlepšením futbalu. Nateraz však má v sebe priveľa nevychytaných múch a spôsobuje problémy.