Články - 04.09.2019 12:03

Krach Bury je nebezpečným precedensom. Nemusí ostať jediné

Zdroj: huste.tv

Neplnenie svojich finančných záväzkov a neschopnosť vyriešiť finančné problémy spôsobila na konci augusta zánik Bury FC, ktorý v anglickom futbale pôsobil 134 rokov. Niekdajší dvojnásobný víťaz FA Cupu pritom v minulej sezóne obsadil druhú priečku v League Two a mal sa posunúť do tretej najvyššej súťaže. Súbežne s týmto príbehom však písal aj ten menej príjemný. Vec skončila bankrotom a Bury tak zmizlo z futbalovej mapy. Len o vlas pritom podobnému osudu ušiel Bolton Wanderers, ktorý len pred ôsmimi rokmi hrával Premier League a vážne finančné problémy hlási aj Coventry City, Oldham Athletic a Macclesfield Town.

Anglický reprezentačný tréner Gareth Southgate v tom vidí nebezpečný precedens a obáva sa, že podobný osud môže v dohľadnej dobe postihnúť viaceré kluby s dlhou tradíciou. "Nie som si istý, či je tento šport so zvyšujúcimi sa nákladmi udržateľný mimo ziskov z televíznych práv. Každý klub má pritom zodpovednosť spravovať svoje financie a je zrejmé, že v týchto mužstvách sa robili viaceré zlé rozhodnutia. V 92-člennej pyramíde anglických líg je však veľa takých, ktoré majú dlhy a treba to riešiť už teraz," upozorňuje prognosticky niekdajší stredopoliar.

Zároveň pritom upozorňuje, že nejde len o názvy, ktoré sa vyškrtnú z akejsi tabule existujúcich tímov. Množstvo ľudí takýmto spôsobom zrazu prišlo o prácu a na štvrtoligovej úrovni nemohli mať zabezpečené také rezervy, akými by disponovali vo vyšších súťažiach. "Rovnako aj pre fanúšikov, ktorí boli súčasťou klubu a jeho komunity, ktorá im dávala zmysel, je to tragédia," opísal Southgate. Prečo zánik Bury vníma tak citlivo, je ľahko vysvetliteľné. Ako dieťa v tomto meste na severe krajiny nejaký čas vyrastal, keď si tam jeho otec našiel prácu. "Prvý futbalový zápas, na ktorom som kedy bol, bol práve na Gigg Lane. Bury hralo s Watfordom a Derek Spence strelil víťazný gól. Je to spomienka, ktorá mi utkvela v pamäti," vytiahol vyše štyri desaťročia starú spomienku na zápas, v ktorom jeho vtedajšie bydlisko vyhralo nad jeho rodným mestom.