Články - 08.09.2019 10:46

Legendárne kníhkupectvo nebude predávať Owenovu knihu

Zdroj: huste.tv/Twitter

Najznámejšia predajňa športovej literatúry v Európe porušila svoju vlastnú tradíciu a vôbec prvý raz vo svojej šestnásťročnej existencii sa rozhodla nezaradiť do predaja konkrétne dielo zo športového prostredia. Nejde pritom o hocijaké memoáre, ale o 89násobného anglického reprezentanta Michaela Owena. Dôvody vychádzajú čiastočne z marketingu a čiastočne z presvedčenia majiteľa kníhkupecta. Predajňa sa totiž nachádza v tesnej blízkosti St. James' Parku a nikdy neskrývala blízky vzťah k Newcastle United. "Michael Owen: Reboot - My Life, My Time" pritom vyšiel v čase, keď sa autor dostal do ostrej výmeny názorov s Alanom Shearerom. Ten je obrovskou klubovou legendou "strák".

Konflikt Owena so Shearerom je pritom veľmi čerstvou záležitosťou a obaja si vymenili niekoľko urážok prostredníctvom Twitteru. Témou je sezóna 2008/09, kedy prvý menovaný hájil farby Newcastle a šlo o veľmi zlý ročník pre hráča aj mužstvo. Celé to skončilo zostupom do druhej najvyššej súťaže a bývalej liverpoolskej hviezde pri tom všetko končil kontrakt. Z rozhovorov s dočasným manažérom Shearerom vyvodil sľub, že môže počítať s predĺžením spolupráce. Namiesto toho však bol údajne ohováraný všade, kde sa Shearer objavil.

Štyridsaťdeväťročná legenda na tieto knižne spísané výroky reagovala krátkym videom z vysielania BT Sports, v ktorom Owen tvrdil, že všetky rozhodnutia zo svojich záverečných rokov aktívnej kariéry ľutuje, preklína a už len kvôli nim sa tešil na futbalový dôchodok. Len štyri roky po odchode zo severu Anglicka pritom kopačky na klinec skutočne zavesil. "Áno, Michael, tiež sme to tak vnímali, keď sme ti platili 120 tisíc týždenne," pripísal na Twitteri k videu. V rámci reakcie sa Owen obul do lojality Shearera voči Newcastlu United tvrdením, že si pamätá, ako plánoval útek do Liverpoolu, keď z neho Sir Bobby Robson na prelome milénií spravil náhradníka.

Týmto útokom Owen prekročil pomyselnú hranicu, pri ktorej si pohneval aj fanúšikov Newcastlu. Práve on sám pritom lekcie z lojality rozdávať nemôže. Päť rokov po odchode z Liverpoolu, za ktorý odohral vyše dve stovky zápasov, sa upísal nenávidenému rivalovi Manchestru United. Pokiaľ ide o vzťah s fanúšikmi The Magpies, bývalý futbalista šiel v útokoch ešte o kus ďalej. Jeho knižka obsahuje aj ich ostrú kritiku, keď sa v roku 2007 zranil, mal pretrvávajúce zdravotné problémy, no namiesto prejavu súcitu sa ozývala jeho masívna kritika a reči o tom, že by mimoriadne nechýbal.