Články - 27.09.2019 08:26

Takmer zabudnutá rivalita priniesla strety v uliciach

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Posledný septembrový týždeň dostal do akcie v EFL Cupe aj účastníkov najvyššej anglickej súťaže a malé kluby tak majú tradične možnosť konfrontovať sa s najväčšími gigantmi na ostrovoch. Vypadnutie už nečakane prežili futbalisti Tottenhamu, West Hamu alebo Stoke City, no podobné duely môžu otvoriť aj "staré krivdy" medzi fanúšikmi klubov, ktoré sa už dávno nekonfrontujú. Stalo sa tak v zápase medzi Southamptonom a Porstmouthom, ktorý bol do roku 2010 súčasťou Premier League. Potom sa postupne prepadol až do League Two.

Tieto dve mestá sú od seba vzdialené len niečo málo cez tridsať kilometrov a aj to im v minulosti pomohlo vybudovať si "derby o južné pobrežie". To sa nehralo sedem rokov a polícia bola pripravená na to, že oba fanúšikovské tábory pred ním zmobilizujú sily. Nemýlila sa. Ešte pred úvodným výkopom bolo v uliciach poriadne horúco, ťažkoodenci strážili viaceré ulice a zatarasili ich masívnymi kovovými prekážkami. Nasadené boli stovky strážcov zákona, kone či drony a dostali sa do niekoľkých stretov s ultras napriek tomu, že bola nadviazaná spolupráca s obomi klubmi. Tá mala pomôcť zabrániť akýmkoľvek nepokojom.

Prioritou bola ochrana verejnosti. Na Twitteri sa desiatky ľudí z Portsmouthu podelili o videá či fotografie, na ktorých boli partie priaznivcov niektorého z klubov, ktorých cieľom nebolo v pokoji si vychutnať futbalový zápas. Ten dopadol presne tak, ako sa očakávalo. Southampton nedal súperovi o dve ligy slabšiemu najmenšiu šancu a vyhral 4:0. To emócie ešte vyostrilo a policajné zložky mali čo robiť, aby tábor fanúšikov "The Saints" eskortovala na vlakovú stanicu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora