Články - 29.09.2019 10:37

Výsledky FIFA The Best sú spochybňované. Hlasy nezarátali aj Salahovi

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Výsledky FIFA The Best sú stále na rôznych fórach diskutovanou témou a pomohla k tomu aj informácia, s ktorou prišiel samotný vyhlasovateľ ocenení. Niekoľko hlasovacích lístkov totiž nebolo uznaných a započítaných, pretože neboli vyplnené tak, ako kázali prísne pravidlá. Niektorí v tom vidia škandál a kritizujú zbytočné puntičkárstvo. Faktom však je, že vzhľadom na celkový počet odovzdaných hlasov a rozdiely medzi ocenenými ide v podstate o formalitu.

Predmetom nezrovnalostí je napríklad Mohamed Salah. Ten bol najlepším futbalistom roka podľa Egyptskej futbalovej asociácie, trénera Shawkyho Ghariba aj kapitána výberu Ahmeda Elmohamadyho. Hlasujúci však do kolónky pre podpis uviedli svoje mená kapitálkami, čím nesplnili jedno z povinných kritérií, ako by mal odovzdaný hlas vyzerať. Lístok bol pre podozrenie zo sfalšovania označený ako neplatný a do výsledkov sa tak nezapočítal. Chýbalo zároveň potvrdenie tlačiva zo sekretariátu Asociácie.

Salahovo štvrté miesto za Messim, Ronaldom a Van Dijkom by sa nezmenilo ani v prípade, že by jeho krajania splnili svoje povinnosti tak, ako to bolo potrebné. Kontrolu hlasovania navyše nezabezpečuje priamo FIFA, a teda si umýva ruky nad akýmikoľvek podozreniami z toho, že by presadzovala svoje "kone". Kontrolórom je nezávislá švajčiarska spoločnosť PricewaterhouseCoopers. Čelní predstavitelia egyptského futbalu sa údajne už s hviezdou Liverpoolu spojili a vysvetlili mu, že šlo o administratívnu chybu. Verejnosť zaujal aj fakt, že Salah na svojom twitterovom konte už neuvádza, že je futbalistom Egypta, ale Liverpool FC. Oproti minuloročnému ceremoniálu si pohoršil o jednu priečku. Pred rokom zároveň preberal aj cenu Ferenca Puskása za najkrajší gól roka. Vzťahy medzi futbalistom a národným tímom sú napäté už nejaký čas. Vyhrážal sa dokonca, že reprezentačný dres nebude obliekať, čím prejavil nespokojnosť s využitím jeho obrázku pre reklamné účely.

Nejde o jedinú záležitosť, ktorá výsledky ankety spochybňuje. O slovo sa prihlásila aj stredoamerická Nikaragua. Jej kapitán Juan Barrera tvrdí, že neodovzdal žiaden hlasovací lístok, zatiaľ čo v oficiálnom zozname kapitánov z celého sveta je uvedené, že zvolil Lionela Messiho. FIFA sa bráni tým, že jej bolo doručené tlačivo, na ktorom sa nachádzal Barrerov podpis a splnil všetky náležitosti pre jeho započítanie. Zverejnené hlasy zo Sudánu sa údajne taktiež od reality líšia. Medzinárodná futbalová federácia však tvrdí, že hlasy skontrolovala a sú v súlade s doručeným tlačivom.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora