Články - 26.10.2019 20:06

Anfield Road čaká špeciálne Merseyside derby

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Ženský šport bol na viacerých frontoch označovaný za akýsi "prívesok" toho mužského, ale vo svete sú realizované viaceré kroky, aby sa to stalo minulosťou. Pohyb správnym smerom zaznamenáva aj anglický FC Liverpool. Ten sa pripravuje na veľmi špecifické mestské derby s Evertonom, ktoré obstarajú ženy. Modrý tím v meste Beatles existuje pritom už 36 rokov, červený o šesť menej. Špeciálne však bude dejisko stretnutia, keďže sa prvý raz v histórii bude hrať na Anfield Road.

Stretnutie je naplánované na 17. novembra, kedy majú muži asociačný termín. Viaceré družstvá na to okamžite zareagovali a vypýtali si možnosť nastúpiť na najväčšom štadióne, ktorý pod ich klub spadá. Okrem Liverpoolčaniek, ktoré sa dostanú na Anfield, bude napríklad aj nový 62-tisícový štadión Tottenhamu Hotspur hostiť derby Super League s Arsenalom, zatiaľ čo výbery Manchestru City a Chelsea by mohli podobnou žiadosťou reagovať už v najbližších dňoch.

Vidieť ženské tímy na hlavnej hracej ploche bolo možné už viackrát, ale je to pomerne veľká rarita. Liverpool Ladies Football Club naposledy dostal toto privilégium v roku 2013, keď hral semifinále FA Cupu proti Arsenalu. "Aj pre fanúšikov je to vzrušujúce gesto, ktoré ukazuje, akú veľkú futbalovú rodinu máme v Liverpoole," nadšene skonštatovala trénerka výberu Vicky Jepsonová a dodala: "Stále je pred nami dlhá cesta, ktorú musia absolvovať všetky ženské tímy, ale rozhodne sa hýbeme správnym smerom. Podporuje nás to a smerujeme tam, kde by sme mali byť."

Len pred mesiacom pritom padol divácky rekord najvyššej súťaže nežnejších polovičiek, a to v manchesterskom derby medzi City a United. Na Etihad Stadium bolo na začiatku septembra počas Ligového pohára prítomných 31 213 divákov a sledovali výhru Citizens 1:0. Pokiaľ by podobné návštevy ohlásili na svojich novembrových derby dueloch aj v Liverpoole a Londýne, diskusie o zápasoch na hlavnom štadióne by to posunulo do nových dimenzií.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora