Články - 14.11.2019 21:19

Anglický šéf video asistentov hodnotí technológiu na sedem z desiatich

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Kritika je veľká a počuť ju z viacerých strán. Zodpovedné osoby za systém VAR však túto novinku obhajujú a jej využívanie hodnotia ako veľmi užitočné, prospešné a správne. Sporné rozhodnutia pritom priniesol aj víkendový duel Liverpoolu s Manchestrom City v anglickej lige, ktorým sa The Reds dostali v naháňačke o titul do veľmi sľubnej pozície. Práve preto britská tlač vyspovedala Neila Swarbricka, ktorý na novodobú vymoženosť v Premier League dohliada a jej doterajšie pôsobenie hodnotí na sedem bodov z desiatich možných.

"Úprimne, som veľmi potešený z toho, ako sa nám to podarilo zabehnúť. Mali sme viac správnych rozhodnutí s VAR-om ako by bolo bez neho. Keď už v týchto raných časoch hovoríme o siedmich bodoch, rokmi sa to dostane na osem a pol či deväť," obhájil Swarbrick svoje číselné ohodnotenie s tým, že priestor na zdokonalenie existuje vždy a všetci sú momentálne naklonení prijímaniu nových postrehov a pozorne sledujú spätnú väzbu. Už skôr pritom bolo vyčíslené, že správnosť kľúčových verdiktov pri góloch, červených kartách či penaltách vzrástla z minulosezónnych 82 percent na aktuálnych deväťdesiat.

Diskutované je napríklad aj to, v akom časovom rozpätí majú mať rozhodcovia možnosť opraviť svoj verdikt. Známy moderátor Gary Lineker navrhoval nastavenie rozpätia medzi tridsiatimi sekundami a minútou, s čím šéf VAR-u nesúhlasí. Pointou podľa neho je eliminovať nepresné a nesprávne verdikty, bez ohľadu na to, či sa stali 30, 50 alebo 90 sekúnd nazad. Ďalšie hlasy navrhujú zachovanie len monitorov za postrannou čiarou, kam sa rozhodca môže ísť občas pozrieť. Stále totiž ide o jeho vyhodnotenie situácie a v zápase vďaka tomu ostáva jeho "rukopis". Analýza preplnenej miestnosti video asistentov dostáva pohľad na sporný moment do úplne inej polohy.

Čísla pred reprezentačnou prestávkou hovoria, že VAR v úvodných dvanástich kolách skorigoval počas hry 29 verdiktov, v priemere tak opravil chybu v každom štvrtom zápase Premier League. V priemere rozhodnutia plynulosť narušili a zdržanie o dĺžke 75 sekúnd a jedna kontrola videa trvá tridsať sekúnd. Budúcnosťou technológie by mohla byť možnosť prehrať si celú situáciu na obrazovke priamo na štadióne, ako je tomu v rugby. Aj tam to však trvalo roky a nestalo sa tak zo dňa na deň. Diskutovanou témou je aj posudzovanie ofsajdov, či má byť skutočne meraný každý pixel, za ktorým nadbiehajúci hráč minimálne "pretŕča". Pravidlá však sú nastavené a nič ako ofsajdová tolerancia útočníka neexistuje. Pokiaľ je možné jeho postavenie zmerať na milimeter presne, VAR tak bude robiť.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora