Články - 17.11.2019 11:43

Rebríček najekologickejších anglických klubov

Ekológia a najmä snaha byť ekologickým hrá v športe stále väčšiu úlohu. Každý jednotlivec totiž môže svojou troškou prispieť k zlepšeniu podmienok na našej planéte a keď sa to podarí istej organizácii spraviť vo veľkom, je to vnímané ako obrovské plus. Britskí aktivisti sa s elánom pustili do rozboru toho, aké zelené sú jednotlivé mužstvá najvyššej súťaže. Kým niektoré majetnejšie by podľa nich mohli zvážiť väčšie investície do ochrany životného prostredia, v tomto renkingu príjemne prekvapilo niekoľko "menších" klubov.

Hodnotila sa čistota produkovanej energie, efektivita jej využívania, trvalo udržateľná doprava v okolí štadióna, využitie recyklovaných materiálov a spracovanie plastov, odpadový manažment, hospodárenie s vodou, ekologické potravinové riešenia (obaly či tácky) a komunikácia či zapájanie fanúšikov do podobných projektov. Systém hodnotenia bol pritom jednoduchý. Klub dostal bod, pokiaľ má v danej oblasti zavedené účinné kroky a pol boda, ak na projekte v danej oblasti aspoň pracuje. "Ambíciou, pre ktorú sme tieto informácie zverejnili, je vzdelanie a zapojenie futbalových klubov a priemyslu do projektov na šetrenie nášho životného prostredia. Zároveň ide aj o zjednodušenie prístupu k týmto možnostiam pre fanúšikov, ktorí o to majú záujem," vysvetlila pre BBC myšlienku Claire Pooleová, ktorá stojí za "zozelenením" futbalových štadiónov.

Najlepšie dopadla v hodnotení dvojica tímov zo severu Londýna a dvojica z Manchestru. Arsenal, Tottenham, United aj City úspešne aplikovali environmentálne projekty vo všetkých ôsmich hodnotených oblastiach a udelili im tak plný bodový zisk. Citizens obzvlášť potešili koridorom pre voľne žijúce druhy, priamo v areáli akadémie, kde sa darí množstvu motýľov, netopierov či vtákov. Spurs zase vychválili za "zelené strešné okno" vzdelávacieho strediska, ktoré doslova kvitne a má výborne vyriešené aj zachytávanie dažďovej vody. Ďalšie popredné celky, Chelsea a Liverpool, sa potácajú uprostred tejto tabuľky s hodnotením 6,5. Príjemne prekvapil Brighton & Hove či Sheffield United. Prvému spomenutému bol odobratý len polbodík, kým SUFC idú vo viacerých ohľadoch ako nováčik ligy príkladom a dostali sedem bodov.

Na opačnom konci tabuľky skončil Leicester City, Southampton, Crystal Palace a beznádejne posledný bol Watford. Hodnotiaci sa i pri nich snažili vypichnúť aspoň nejaké pozitíva, aby vyznelo hodnotenie podporne a motivujúco. St. Mary's Stadium bol prvým stánkom v krajine, ktorý prešiel na LED svietidlá, ale odvtedy sa veľa ďalších ekologických krokov zrealizovať nepodarilo. Pri The Hammers zase stála za pochvalu práca s odpadom, keďže sú všetky plasty, kartóny, drevo, papier či hliník okamžite po zápasoch odvážané na recykláciu.

Tabuľka najekologickejších klubov Premier League:
1. Arsenal - 8 bodov
  Manchester City - 8 bodov
  Manchester United - 8 bodov
  Tottenham Hotspur - 8 bodov
5. Brighton & Hove - 7,5 boda
  Newcastle United - 7,5 boda
  West Ham United - 7,5 boda
8. Everton - 7 bodov
  Sheffield United - 7 bodov
  Aston Villa - 7 bodov
11. Chelsea - 6,5 boda
  Liverpool - 6,5 boda
  Wolverhampton - 6,5 boda
  Burnley - 6,5 boda
15. Bournemouth - 6 bodov
  Norwich City - 6 bodov
17. Leicester City - 5,5 boda
  Southampton - 5,5 boda
  Crystal Palace - 4,5 boda
20. Watford - 2,5 boda

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora